Čeští vojáci připraveni na střídání v polní nemocnici v Afghánistánu

Sto čtyřicet vojáků polní nemocnice se chystá na cestu do Afghánistánu. Sedmého a čtrnáctého října má tato skupina vystřídat příslušníky 6. polní nemocnice, kteří v Afghanistánu působí od konce dubna. Problémy s financováním mise ale přetrvávají. Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl rektor Vojenské lékařské akademie v Hradci Králové Roman Prymula, uvažuje se o tom, že by naši lékaři kvůli úsporám spadali pod mise jiných zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

česká polní nemocnice | Foto: Armáda ČR

Nemocnice se do Afghánistánu přesune ve dvou vlnách 7. a 14. října. Nová skupina vojenských zdravotníků v Afghánistánu vystřídá příslušníky 6. polní nemocnice, kteří tam působí od konce dubna. Noví zdravotníci by měli být v Afghánistánu asi do konce roku. Poté by podle záměrů aarmádního velení mohlo zůstat v oblasti nejvýše 20 českých zdravotníků, a to jako členové připravované mezinárodní polní nemocnice.

Naše vojáky v Afghánistánu by měl v říjnu navštívit i český premiér vlády Vladimír Špidla spolu s ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem. Během jednodenní návštěvy by se oba čeští politici měli setkat i s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím a některým z ministrů.

Česko možná po polní nemocnici a protichemické jednotce vyšle do boje s terorismem i další vojáky. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík vládě navrhne vyslání přibližně 120 českých vojáků, příslušníků jednotky speciálních sil do mezinárodní protiteroristické operace Trvalá svoboda v Afghánistánu. O naše výsadkáře požádal velitel operace.

Milan Kopp, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme