Čeští vojáci putují do Lurd. Společně se pomodlí s kolegy z třiceti dalších zemí

Z Prahy dnes vyrazilo do Lurd více než 110 vojáků a zaměstnanců ministerstva obrany. Na padesáté-třetí mezinárodní vojenské pouti do Lurd reprezentují českou armádu. Francouzské město v podhůří Pyrenejí v 19. století proslavila Bernadetta Soubirousová. V roce 1858 se jí údajně opakovaně zjevila Panna Marie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci si v Afghánistánu vánoční atmosféru příliš užít nemohou

Čeští vojáci si v Afghánistánu vánoční atmosféru příliš užít nemohou | Foto: Ministerstvo obrany ČR, Jindřich Plescher

Brzy poté se staly Lurdy jedním z nejvýznamnějších křesťanských poutních míst - a dnes tam míří i čeští vojáci. Podle kaplana armády ČR Kamila Víchy je pouť důležitá hned z několika aspektů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Prahy dnes vyrazilo do Lurd více než 110 vojáků a zaměstnanců ministerstva obrany. Více s kaplanem armády ČR Kamilem Víchou.

„Především jde o setkání asi třiceti armád světa. Vytvoření jakýchsi mostů pospolitosti a v neposlední řadě je důležitá společná motlitba za světoví mír a klid,“ uvedl Vícha pro Rádio Česko a dodal:

„Jde o tradici, která je utvářená od roku 1958, kdy se francouzští a němečtí vojáci domluvili a uspořádali zmíněnou pouť poprvé. Mělo jít o konkrétní znamení usmíření mezi národy po druhé světové válce, kdy se hledal nový začátek soužití v evropském prostoru.“

Zástupci české armády se pouti účastní od roku 1992, tedy v době obnovy demokracie u nás. Od obnovení duchovní služby v armádě v roce 2000 pak ve spolupráci s Volarezou organizuje AČR poutě pro české vojáky každoročně.

Naďa Bělovská, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme