Vojenský fond se plní příspěvky pro rodiny padlých vojáků, lidé za týden vybrali přes pět milionů korun

Více než milion korun přibylo od pátku do mimořádné sbírky pro rodiny tří českých vojáků, kteří padli v Afghánistánu, prozradila mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová. Vojenský fond solidarity vyhlásil sbírku minulé pondělí, lidé už na pomoc pozůstalým poslali 5 300 000 korun.

Praha (Aktualizováno: 17:10 13. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní místo za padlé české vojáky | Foto: Jan Kopřiva | Zdroj: Český rozhlas

V pátek odpoledne bylo na kontě přesně 4 032 407 korun. Aktuální částka je 5 336 904 korun, řekla v pondělí Cyprisová. Sbírka potrvá do konce měsíce. Peníze se pak rozdělí rodinám Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka, kteří zemřeli minulou neděli po útoku sebevražedného atentátníka.

Předsedkyně výboru Vojenského fondu solidarity Lenka Šmerdová již minulý týden ocenila ochotu pomáhat rodinám padlých. Je to podle ní známka toho, že veřejnost armádu podporuje. Peníze pro vojáky posílají soukromé osoby, firmy, sportovní kluby, ale i vojáci samotní.

‚Nikdo nebude beztrestně zabíjet naše vojáky.‘ Dopadněte strůjce atentátu, rozkázal Opata

Číst článek

Podobně lidé posílali peníze i po sebevražedném útoku z července 2014, po kterém zemřela pětice českých vojáků. Na sbírkové konto tehdy i díky různým charitativním akcím přibylo přes pět milionů korun. Armáda poté ve spolupráci s Charitou ČR zřídila Vojenský fond solidarity, na který je možné přispívat dlouhodobě. Aktuálně je v něm přibližně šest milionů korun. Z těch armáda pomáhá vojákům a jejich rodinám v nesnázích, do kterých se nedostali vlastní vinou.

Tento týden se budou konat pohřby všech tří vojáků. Na přání rodin se smuteční obřady uskuteční bez přítomnosti médií, informovala v pondělí armáda. Všech pohřbů se zúčastní náčelník generálního štábu Aleš Opata. Opata také minulý týden řekl, že útok, při němž zahynuli čeští vojáci, chce armáda důsledně vyšetřit a zjistit, kdo stál za jeho přípravou.

Česká jednotka na základně Bagrám, k níž patřili i Marcin, Beneš a Štěpánek, se zatím nevrátila ke standardní činnosti, informovala mluvčí generální štábu. Vojáci jsou ale připraveni se plně zapojit, dodala.

„Záleží na rozhodnutí velitele mise Resolut Support (Rozhodná podpora), kdy začnou vojáci plnit úkoly mimo perimetr základny,“ podotkla Cyprisová. Místo účasti ve společných hlídkách v okolí základny se čeští vojáci například starají o zbraně, uvedl minulý týden první zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme