Vojáci zranění při útocích v Afghánistánu zůstávají v nemocnici, léčba potrvá měsíce

Dva ze tří českých vojáků, kteří byli zraněni během útoků v druhé polovině října v Afghánistánu, zůstávají v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Třetí byl po krátké hospitalizaci propuštěn do domácího ošetřování. Serveru iROZHLAS.cz to v pátek řekla mluvčí generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Afghánistánu momentálně působí na 350 českých vojáků. | Foto: Daniel Píša | Zdroj: www.mise.army.cz

„Vojáci, kteří byli zraněni při výkonu zahraniční operace letos v říjnu v Afghánistánu, jsou stále v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice,“ přiblížila Dvořáková s tím, že jde o těžce zraněného vojáka z atentátu ze 17. října a jeho kolegu, který utrpěl středně těžká zranění při útoku 22. října.

Doba léčení obou se bude podle mluvčí pohybovat v řádech měsíců.

‚Je to v Ústavě.‘ Svobodný projev vojáků je podle komunisty Luzara nepřípustný, taková pasáž ale neexistuje

Číst článek

Třetí voják, jenž byl zraněn při výbuchu automobilu poblíž základny Bagrám, byl po krátké hospitalizaci ve Střešovicích propuštěn a nyní je v domácím ošetřování.

Další podrobnosti ale Dvořáková odmítla sdělit. „O aktuálním zdravotním stavu vojáků jsou průběžně informováni výhradně rodinní příslušníci a oprávněné osoby,“ dodala mluvčí armády.

Tragický říjen

Pět vojáků bylo zraněno ve středu 17. října nedaleko základny Bagrám. „Útok byl způsoben civilním vozidlem naloženým výbušninou, která byla iniciována v bezprostřední blízkosti vozidla patroly,“ řekla tehdy Dvořáková.

Výměna stráží. V Afghánistánu se vystřídali čeští vojáci na základně Bagram

Číst článek

Nejtěžší zranění utrpěl velitel vozidla, který musel ještě v Afghánistánu absolvovat dvě náročné operace, další voják musel být hospitalizován a nakonec převezen do Česka a tři byli hned po ošetření propuštěni z nemocnice zpátky k jednotce.

O necelý týden později při druhém útoku, kdy afghánský voják v provincii Herát začal střílet po českých vojácích. „Jeli převzít materiál pro dostavbu základny. Po převzetí se vydala zpátky k minizákladně, kde bydlí. Při návratu na základnu po nich byla provedena střelba,“ popsal v říjnu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Při útoku zemřel psovod Tomáš Procházka a dva vojáci byli zraněni. Jeden z nich utrpěl střepinová zranění a byl převezen společně s ostatky psovoda do Česka.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme