‚Nikdo nebude beztrestně zabíjet naše vojáky.‘ Dopadněte strůjce atentátu, rozkázal Opata

Čeští vojáci v Afghánistánu mají dopadnout a potrestat komplice sebevražedného atentátníka, který u základny Bagrám zabil v neděli tři české vojáky. Rozkázal jim to náčelník generálního štábu Aleš Opata. Pomáhat jim budou koaliční partneři, informovala Česká televize.

Praha/Bagrám (Aktualizováno: 22:36 10. 8. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generálporučík Aleš Opata by se mohl stát novým náčelníkem generálního štábu české armády

Aleš Opata, náčelník generálního štábu | Foto: Michal Růžička / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Budeme chtít vědět, kdo tu vestu sestrojil, kdo to řídil a kdo sebevraha rekrutoval tak, abychom dosáhli toho, že nikdo v Afghánistánu nebude beztrestně zabíjet naše vojáky,“ uvedl armádní šéf Aleš Opata pro Českou televizi.

VIDEO: Rakve zahalené ve vlajce i státní hymna. Česko se rozloučilo s padlými vojáky

Číst článek

„Bude to stát měsíce úsilí analytických týmů, zpravodajských týmů a dalších,“ dodal. Viníky útoku, pokud budou dopadeni, by pak mohl podle Opaty čekat soud v Afghánistánu.

„Jedna z alternativ je i to, že Afghánistán je právní stát, který má svou justici," řekl náčelník generálního štábu. Nyní je ale podle něj těžké předjímat, jak celá věc dopadne.

Čeští vojáci v Afghánistánu se po nedělním sebevražedném atentátu zatím nevrátili do společných hlídek v okolí základny Bagrám.

O návratu do společných patrol rozhoduje místní vedení spojeneckých vojsk. Podle informací ze čtvrtka je česká jednotka připravena vrátit se ke standardnímu režimu od pátku.

Mezi českými vojáky na základně v Bagrámu ale podle Opaty není nikdo, kdo by se chtěl předčasně vrátit domů. „Podle mých informací všichni chtějí dokončit svou práci zhruba do poloviny měsíce října," podotkl. 

Útok na české vojáky

Tři čeští vojáci Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (24) zemřeli v neděli při útoku sebevražedného atentátníka, který byl podle dosavadních informací dobře připravenou léčkou.

Šestičlenná hlídka vyrazila ve městě Čárikár nedaleko základny Bagrám z obrněného vozu. Měli připravit prostor, který byl určen k provedení operačního úkolu. V čele šel podle České televize americký voják se psem, za ním tři čeští vojáci a na konci dva afghánští příslušníci armády.

Uviděli mladíka, na kterého začal pes štěkat. Americký voják poklekl a na muže namířil puškou. Tři čeští vojáci se k mladíkovi přibližovali, aby zjistili, proč na něj pes štěká. A v tu chvíli se muž odpálil.

Padli při službě vlasti. Od roku 2007 zemřelo při afghánských misích už 14 českých vojáků

Číst článek

K útoku se již dříve přihlásilo radikální hnutí Tálibán. Vážně zraněni při něm byli také oba afghánští vojáci a americký voják. 

Američan je v německé nemocnici mimo ohrožení života. Jeden z Afghánců byl propuštěn do domácího léčení. Druhý není v kritickém stavu.

Martin Marcin bude mít vojenský pohřeb se všemi poctami v úterý 14. srpna ve 12 hodin v Chomutově. Kamil Beneš bude mít pohřeb se všemi poctami 16. srpna v Hluboké nad Vltavou.

U Patrika Štěpánka zatím nejsou podrobnosti známy. Smutečních obřadů se zúčastní jak náčelník generálního štábu Aleš Opata, tak i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Do sbírky pro rodiny padlých vojáků již lidé poslali víc než čtyři miliony korun. Sbírka trvá do konce srpna. Peníze mohou lidé posílat na účet číslo 44665522/0800 s variabilním symbolem 918 nebo dárcovskou SMS na číslo 87777. Její znění zadají podle toho, kolik peněz chtějí věnovat - DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90. 

Zesnulí vojáci Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (24), kteří byli in memoriam povýšeni do hodnosti štábních praporčíků. Prezident Miloš Zeman jim také 28. října udělí státní vyznamenání, medaili Za hrdinství, in memoriam. | Zdroj: Armáda ČR

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme