Čeští vojáci už nebudou v Afghánistánu v první linii. ‚Naším úkolem není chodit po ulicích‘

Čeští vojáci, kteří hlídají v Afghánistánu koaliční základnu Bagrám, už nebudou na výjezdech do nebezpečných míst chodit v první linii. Jak napsal deník Právo, budou podporovat a krýt afghánské vojáky. Americké a české velení mise v reakci na srpnový incident, kdy sebevražedný atentátník zabil tři české vojáky, změnilo strategii, řekl listu brigádní generál Štefan Muránský, zástupce velitele Společného operačního centra.

Praha/Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi střeží základnu Bagrám už pět let. | Foto: Daniel Píša | Zdroj: www.mise.army.cz

„Naši vojáci je budou pouze podporovat, to znamená, že půjdou ve druhém sledu,“ podotkl generál. „Jen jsme jim oznámili, že naším úkolem není chodit po ulicích místo nich. Ale že jim budeme pouze pomáhat.“

‚Oceňuji každého, kdo se rozhodl pomoci.‘ Lidé poslali rodinám padlých vojáků přes deset milionů

Číst článek

Ve strážní rotě na základně Bagrám působí zhruba 170 Čechů. Právo připomíná, že kromě ochrany základny vyjíždějí denně na patroly, na nichž prověřují, zda se někde nezdržují povstalci, kteří ohrožují bezpečnost Bagrámu.

Právě během jedné z patrol přišli začátkem srpna o život tři Češi - Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek.

Atentátník, který se odpálil, vážně zranil ještě dva Afghánce a Američana. Podle šetření armády nebyl sebevražedný útočník sám a akce byla předem připravena. Již dříve zástupci vedení armády uvedli, že čeští vojáci svým postupem zachránili další životy. Případ nyní vyšetřuje Vojenská policie.

miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme