Čeští vojáci zasahovali proti islamistům na Mali mezi prvními. Nejdřív bylo ticho, popisují po návratu

V Mali to měla být klidná mise. Čeští vojáci měli půl roku cvičit tamní jednotky a střežit velitelství mise Evropské unie v hlavním městě Bamaku. Vše ale změnil červnový teroristický útok v hotelovém komplexu nedaleko metropole. Do sedmihodinového boje se zapojily i české jednotky. Z Afriky se vrátily v pátek odpoledne.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál AČR Josef Bečvář přivítal vojáky, kteří se vrátili z Mali | Foto: Repo ČT24

„Tam bylo vlastně ticho po pěšině. Nic nebylo vidět ani slyšet, komplex byl velmi rozsáhlý. Po pár minutách došlo ke kontaktu s nepřítelem, k prvnímu výstřelu. Potom se postupovalo areálem a vytlačovali jsme ho až mimo něj,“ popsal pro Radiožurnál bojovou zkušenost na své první zahraniční misi třiadvacetiletý desátník, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Je to pro mě opravdu velká zkušenost, ale jsem rád, že je to za mnou."

Češi se v Mali zapojili do operace proti teroristům. Pomáhali s bojem, evakuací i záchranou lidí

Číst článek

Malijští islamisté se samopaly zaútočili na hotelové hosty 18. června odpoledne. Do záchranné akce se zapojily i dvě české skupiny týmů rychlé reakce. Na místo dorazily mezi prvními. „Útočníci začali střílet do místních obyvatel a hotelových hostů. Byli ozbrojeni samopaly AK, měli ruční granáty a krátké pistole. Dva byli zadrženi a čtyři zlikvidováni," říká jejich velitel Bedřich Hýža.

Teroristé podle informací armády při útoku zabili několik lidí včetně jednoho malijského vojáka. Čeští vojáci vyvázli beze ztrát a v pořádku se vrátili domů.

Osvědčili se

Na kbelském letišti je armáda přivítala se všemi poctami. Osobně je přišel pozdravit i náčelník generálního štábu Josef Bečvář. „Osvědčili se velmi dobře, protože skutečně museli použít zbraň. Tu situaci zvládli absolutně perfektně. A i díky jejich rychlé reakci a rychlému zásahu nedošlo k dalším ztrátám na životech."

Úkol na strážní a výcvikové misi v Mali dokončili vojáci 5. září, kdy je vystřídali další kolegové. České jednotky podle Bečváře působí i na dalších místech, kde se bezpečnostní situace zhoršuje - v Afgánistánu, v Iráku nebo na Sinajském poloostrově.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme