Čeští vojenští chemici budou zajišťovat bezpečnost summitu NATO v Rize

Čeští vojenští chemici se budou podílet na zajištění bezpečnosti summitu Severoatlantické aliance v Lotyšsku. Český kontingent na žádost lotyšské strany doplní mnohonárodnostní uskupení, které má chránit nejvyšší představitele zemí NATO. Za pobyt chemiků zaplatí Česká republika pět milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci s nosítky | Foto: USMC

Do Rigy má podle rozhodnutí vlády vyjet 27 expertů na chemické, biologické, radiologické a jaderné zbraně, působit tam budou mezi 21. listopadem a 4. prosincem. "Ta jednotka je specielně na protichemické, protijaderné a další hrozby v počtu zhruba dvaceti mužů. Je to standardně z rozpočtu ministerstva obrany," řekl o misi českých chemiků premiér Mirek Topolánek. Podle ministerstva obrany pro tento typ mise není nutný souhlas parlamentu.

Česko se na ochranu proti chemickým a jaderným zbraním specializuje v rámci sil NATO. Jednotka sídlící v Liberci je součástí mnohonárodního praporu chemické, biologické a radiační ochrany NATO. Na podobnou misi nevyjíždějí naši vojenští chemici poprvé. V roce 2004 dohlíželi na summit NATO v Turecku a na letní olympiádu v Řecku.

Vrcholná schůzka Severoatlantické aliance se uskuteční v Rize 28. a 29. listopadu. Sjedou se na ni vrcholní představitelé NATO, prezidenti, premiéři a ministři členských i partnerských zemí. Summit se poprvé uskuteční na území bývalého Sovětského svazu. Českou delegaci povede prezident Václav Klaus.

Marie Matúšů, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme