Čeští záchranáři se vrátili ze zemětřesením postiženého Íránu

Osmnáct českých záchranářů, kteří v Íránu pomáhali vyprošťovat oběti ze sutin po ničivém zemětřesení, je zpátky doma. Podle nejnovějších informací během katastrofy zahynulo 50 tisíc lidí. Českým záchranářům se z trosek podařilo vyprostit jednu živou ženu. Armádní speciál Tu-154 je dopravil do Pardubic, protože kvůli špatnému počasí nemohl přistát v Praze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přílet záchranářů

přílet záchranářů | Foto: Alexandra Mlejnková

Český tým po pátečním zemětřesení dorazil do postižené oblasti mezi prvními. Zasypanou stařenku nelezli hned první den. Ze sutin zřícenéno domu ji po 1,5 hodiny vyhrabali doslova vlastníma rukama. "Podle našich odhadů se jednalo stařenku kolem sedmdesáti let, v době, kdy jsme ji začali vytahovat, mohla být zasypána zhruba dvaatřicet hodin," popisuje zástupce velitele týmu Pavel Hošek.

Čtrnáct kynologů a čtyři záchranáři se psy se po třech dnech v Bamu vrátili značně vyčerpaní. Martin Červenka z Hasičské záchranné služby Brno letos zasahoval i v Alžírsku, říká ale, že katastrofa v Íránu je nesrovnatelná svým rozsahem. "V Alžírsku jsme procházeli sídliště a domky, které byly vícepatrové, bylo to všechno z cihel s železobetonovými skelety a to se sesunulo, takže jsme hledali v hromadách sutě a cihel. Tady se hledalo v hromadách hlíny."

Na vyprošťování zasypaných lidí se podílelo kolem 1700 záchranářů ze 30 zemí. Ještě dnes, čtyři dny po katastrofě, byla zachráněna z trosek města Bám těhotná žena. Patří tak asi k třem tisícům šťastných lidí, kteří byly vyproštěni živí. Na 40 tisíc obyvatel města takové štěstí nemělo. Podle záchranářů je 100 tisíc lidí bez střechy nad hlavou.

Úřad guvernéra Kermánské provincie, ve které Bám leží, nicméně oznámil, že dneškem všechny záchranné práce končí a od zítřka zahájí buldozery planýrování trosek i s případnými těly obětí, která dosud nebyla nalezena. Důvodem je snaha zabránit nákazám a také případným pokusům o plundrování.

Peněžitou sbírku SOS Írán vyhlásila obecně prospěšná společnost Člověk v tísni. V postižené oblasti na jihovýchodě země už působí zástupce této nevládní humanitární společnosti, který mapuje situaci a potřeby místních lidí.

Konto SOS Írán organizace Člověk v tísni je u ČSOB a má číslo 333 000 666/0300. Lidé mohou přispívat i na konto, které zřídilo íránské velvyslanectví v Praze - jeho číslo je 188 635 330/0300.

Martin Hromádka, Alžběta Bajgartová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme