Čeští žáci mají v průběhu školního roku nejméně volných dnů ve střední Evropě

Celkem pět dní odpočinku mají školáci, ale i kantoři. Dnes jim začaly dvoudenní podzimní prázdniny, k volnu přibyl ještě páteční státní svátek a víkend. Na některých školách ale ředitelé vyhlásili volno už v pondělí a úterý a školákům tak prodloužili prázdniny na devět dní v kuse. To francouzští žáci mají tak dlouhé volno na podzim oficiálně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdniny ve městě - Tvůrčí dílny v mladoboleslavské knihovně (1) | Foto: Jana Huzilová

O podzimních prázdninách by českou školu určitě vyměnily třeba za tu v Německu, tam mohou ředitelé škol určit až 12 dní volna v období od 4. října do 5. listopadu. Třeba v Berlíně měli žáci volno od 4. do 14. října. Německo je ale specifické, protože každá oblast má volné dny jinak, včetně hlavních prázdnin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Počet volných dnů v průběhu školního roku u nás a našich sousedů porovnávala na Radiožurnálu Klára Bílá

Polští žáci zase mají první volno ve školním roce, vyjma státních svátků, až o Vánocích.

V Německu mohou mít žáci o Vánocích až 15 dní volna, nebo také jen osm. V Rakousku mají dva týdny, stejně dlouho si budou moci odpočinout i slovenští žáci. V Polsku mají jen jeden týden vánočních prázdnin.

České děti jdou v tomto roce naposledy do školy 22. prosince, vrátí se až v novém kalendářním roce 3. ledna. Dánsko, které je často vzorem pro vzdělávací systémy, má vánoční prázdniny stejně jako my.

U všech našich sousedů mají děti více volných kalendářních dnů během školního roku vyjma hlavních prázdnin a státních svátků než v Česku. V Polsku je to 20, na Slovensku 23, v Rakousku 27, v Německu záleží na oblastech, školy mají rozmezí prázdnin třeba od tří do 12 dnů a kdyby využily maximálně své možnosti, měly by děti někde až 55 volných dní. Zase ale mají o tři týdny kratší letní prázdniny.

České děti mají letos celkem 16 dní volných kalendářních dnů během školního roku.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme