Čeští zákonodárci se snaží podpořit vězněnou Juliji Tymošenkovou

Bývalý senátor za ODS Vlastimil Sehnal zahájil v neděli hladovku za bývalou ukrajinskou premiérku Juliji Tymošenkovou. Chce, aby se o jejím věznění a ukrajinské justici v Česku více mluvilo a místní politici v záležitosti intervenovali. Bývalá vůdkyně ukrajinské opozice sama drží hladovku, a to 12 dní. Exsenátor se tak k ní připojil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julia Tymošenková | Zdroj: ČTK

Předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová z ODS dnes navíc vyzvala poslankyně parlamentních stran, aby se připojily svým podpisem k jejímu dopisu adresovanému předsedovi ukrajinského parlamentu.

Němcová v dopise žádá Volodymyra Lytvynova, aby se zasadil o dodržování lidských práv a humánního zacházení s expremiérkou Ukrajiny Julijí Tymošenkovou.

„My jsme přesvědčeny, že se nejedná na Ukrajině v případě Julije Tymošenkové o hledání spravedlnosti, ale spíše se jedná o likvidaci politického protivníka, a tato situace nás velmi zneklidňuje,“ řekla Miroslava Němcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Milady Richterové o hladovce bývalého senátora Vlastimila Sehnala kvůli Tymošenkové na Rádiu Česko.mp3

„Zdá s nám, že ta ženská výzva právě v tomto případě na místě – když vidíme zprávy, jak se zachází s Julijí Tymošenkovou, jaké jsou pochybnosti o tom, zda je bita ve vězení, zda je trýzněna. Takže z našich úst to cítíme jako ženskou solidaritu,“ dodala.

Dopis, který dnes Němcová posílá předsedovi ukrajinského parlamentu, dosud podepsalo 29 poslankyň, mezi nimi i místopředsedkyně klubu TOP 09 a Starostové Jitka Chalánková.

„My jsme se k této výzvě připojily jako ženy poslanecké sněmovny, protože tak nějak soucítíme i z tohoto pohledu s paní Tymošenkovou. Já nezpochybňuji to, že třeba je potřeba nějaké vyšetření tam vést, do toho nevidím, ale to, co slyšíme a vidíme stran zacházení s paní Tymošenkovou, tak si myslím, že to už pro naši zemi zvykem není, a tak bychom rádi, aby i tam se dodržovalo jaké si kulturní, lidské a důstojné zacházení,“ řekla Jitka Chalánková.

O tom má pochybnosti i většina mužské části sněmovny.

„Já dnes bohužel nepochybuji o tom, že na Ukrajině se posilují rysy autoritativního režimu a opravdu dochází k tomu, že výkonná moc zasahuje do moci soudní. Takže já pokládám paní Tymošenkovou za vězně režimu,“ potvrdil Rádiu Česko místopředseda ČSSD a Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek.

Milada Richterová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme