Čeští žalobci dávají za pravdu Švýcarům ohledně škody při privatizaci MUS

Čeští žalobci se přiklání k názoru Švýcarů, že Česku mohla na konci 90. let vzniknout škoda při privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Radiožurnálu to potvrdil pražský vrchní státní zástupce Stanislav Mečl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Briefing k pověření Stanislava Mečla dočasným vedením Vrchního státního zastupitelství | Foto: Filip Jandourek

Vrchní státní zastupitelství v Praze odeslalo dopis na ministerstvo financí, kde analyzuje čtyři postupy, jak nárok na možnou náhradu škody uplatnit.

Ve švýcarském a českém právu ale pojem "škoda" nemusí znamenat to samé, proto zastupitelství doporučuje najmout si ve Švýcarsku právníka.

„My jsme specifikovali, respektive popsali skutkové okolnosti, ze kterých lze na vznik škody usuzovat. Vzhledem k měnící se švýcarské legislativě jsme však současně doporučili, aby český stát svůj další postup v této věci analyzoval s právním zástupcem znalým švýcarského práva,“ uvedl Mečl. Popsání a vyčíslení škody je teď na ministerstvu financí.

Je to důležitá podmínka pro to, aby se Česká republika mohla ucházet o miliardy korun, které švýcarské orgány zmrazily na účtech obžalovaných bývalých manažerů Mostecké uhelné.

Martin Hromádka, Tereza Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme