Čeští zbrojaři mají rekordní zisky. Pomáhá jim boj s islamisty a strach Američanů

Zájem o české zbraně roste. Hlavně v USA. Českým zbrojařům nahrává boj s islamisty v Sýrii, Iráku i v některých afrických zemích, a obavy civilistů ze zhoršující se bezpečnostní situace. Devadesát procent výrobků českých zbrojařů jde do zahraničí, píše deník E15.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočná puška CZ 805 BREN 2

Útočná puška CZ 805 BREN 2 | Foto: Alena Vykydalová | Zdroj: Český rozhlas

Většině českých výrobců letecké a pozemní armádní techniky, zbraní, munice, výbušnin nebo výstroje pro vojáky a policisty rostou tržby už čtvrtý rok po sobě. Vývoz zbraní, obranného materiálu a služeb předloni přesáhl rekordních patnáct miliard korun. Zásluhu na tom měla i dodávka bitevních letounů L-159 do Iráku.

Za rok 2016 se očekávají podobné výsledky. Ministerstvo průmyslu a obchodu je zveřejní v červnu.

„Tržby by měly být minimálně stejné, tedy přes tři a půl miliardy korun. Loni jsme vyrobili zhruba čtvrt milionu zbraní, letošní plán je téměř tři sta tisíc s tržbami přes čtyři miliardy,“ uvedl pro deník ředitel České zbrojovky Uherský Brod Lubomír Kovařík. Patnáct procent pušek a pistolí je sportovních. Zájem o české zbraně roste především u civilních zákazníků na severoamerickém trhu.

Výrazný zájem v USA

„Výrazně narostl export českých zbraní do USA a také do EU. Nárůst vývozu do Spojených států je takový, že by se mohly stát naším největším obchodním partnerem,“ potvrzuje prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek.

Do zahraničí směřuje devadesát procent výrobků českých zbrojařů, deset až třicet procent z toho do zemí EU a NATO. Mezi nejčastěji vyvážené zboží dvojího užití, tedy produkce jak pro civilisty, tak vojáky, patřily například obráběcí stroje, zařízení Nanospider, přenosný detektor Explonix či hmotnostní spektrometry. Z chemického průmyslu to byl kyanid sodný a draselný. Tuzemské společnosti exportovaly také rastrovací elektronové mikroskopy či ochranné plynové masky a filtry.

ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme