Čeští zemědělci a zpracovatelé bojují proti potravinám z dovozu

Nakupujte tuzemské potraviny, vyzývají spotřebitele v rámci společné letákové akce Agrární, Potravinářská a Hospodářská komora. Jejich zástupci se shodují v tom, že v českých obchodech mají stále větší zastoupení potraviny z dovozu, které jsou navíc - podle našich zemědělců a zpracovatelů - často i méně kvalitní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Veleba

Jan Veleba | Zdroj: ČTK

Letáky budou v následujících týdnech vůbec poprvé rozdávány lidem v celém Česku, třeba před supermarkety. Spotřebitelé by si při nákupu potravin měli všímat hlavně země původu a složení místo toho, aby si vybírali jen podle ceny, říká šéf Agrární komory Jan Veleba.

"Jsem si jist, když tu hru budeme hrát férově, tak že český spotřebitel je na určité úrovni a že přijde čas, kdy skutečně dá přednost českým potravinám. To se nezvládne nějakou jednorázovou akcí, to je běh na dlouhou trať."

Agrární komora tvrdí, že české potraviny jsou zdravější než dovážené, protože podle Veleby tuzemští rolníci hnojí o 40 procent méně, než je běžné ve starých členských státech Evropské unie, na které se nevztahují tak přísné normy.

Tuzemští farmáři mají obavy z toho, že v obchodech je dovážených potravin stále více, v současnosti je tento podíl už čtyřicetiprocentní. Šéf Potravinářské komory Miroslav Toman varuje, že toto číslo může být do dvou let ještě vyšší, což podle něj dramaticky ohrozí naše výrobce.

Podle šéfa antimonopolního úřadu Martina Peciny ovšem letáková akce odporuje pravidlům volné soutěže, protože všechny subjekty Evropské unie by měly mít stejnou šanci dostat se na náš trh. Na druhou stranu ale Pecina uznává, že stejným způsobem protestují zemědělci a potravináři po celé Evropě.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme