Čeští zemědělci objevili výhody bioplynových stanic

Bioplynové stanice se stávají stále populárnějšími mezi českými zemědělskými podniky. Zatímco loni podalo žádost o dotaci na zřízení bioplynové stanice jen 34 zemědělských podniků, tak letos je to už více než 80 podniků. Farmáři na ně mohou získat stoprocentní úvěry a jejich provozem většinou dotují další nerentabilní části podniků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bioplyn

Za náhlým rozvoj podle analytika společnosti Ekowatt Jiřího Beranovského nestojí žádná výrazná změna v dotačním systému jako spíše nerozhodnost zemědělců: „ Zemědělci bývají trošičku nedůvěřivý a ten rozhodovací proces tam je delší. Než se rozhodnout do nějaké takové investice jít, tak to trvá. Druhou věcí je, že samotná bioplynová stanice je docela složité zařízení, takže není vůbec jednoduché o tom rozhodnout.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozvoji bioplynových stanic mluvil na Rádiu Česko analytik společnosti Ekowatt Jiří Beranovský.

Bioplynové stanice vyrábějí energii z biomasy, například ze zbytků živočišné a rostlinné výroby. Stanice jsou jedním z řešení nadbytečné rostlinné produkce, jejíž část mohou využít.

„Biomasa je hmota organického původu a bioplynové stanice fungují tak, že se na mokrou biomasu lidově pošlo bakterie, které jsou buď termofilní nebo mezofilní a biomasu zpracovávají tzv. anaerobní fermentací bez přístupu vzduchu. Produktem je metan, který se potom spaluje v nějakém motoru, vyrábí se elektřina a teplo,“ popisuje Beranovský fungování stanice.

I přesto, že bioplynové stanice mají mnoho výhod, mají i některé stinné stránky. Jednou z nich může být například zápach, který se kolem stanice šíří. „To znamená, že je dobré, aby tam byly pachové filtry a clony, aby toto všechno bylo vyřešeno,“ doplňuje analytik společnosti Ekowatt.

Do konce roku by v Česku mělo být 160 stanic.

Václav Pešička, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme