Čeští zemědělci se obávají konkurence z ciziny

Čeští zemědělci se obávají konkurence z ciziny. Tvrdí, že dovážené potraviny, přestože nejsou kvalitnější ani levnější, likvidují domácí produkci. Proto vyhlásili kampaň pod heslem: Domácí produkty nic nepředčí, jsou pro Čecha to nejlepší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květ jabloně | Foto: Jan Rosenauer

Jedním z příkladů jsou jablka. Ta dovezená vytlačují z trhu zdejší. Podle tajemníka ovocnářské unie Martina Ludvíka musí domácí pěstitelé omezovat výrobu. Za posledních 10 let tak počet jabloní u nás klesl o polovinu. Přitom kvalita našich jablek je prý lepší než například polských. "Ochranné lhůty používání pesticidů, tedy lhůty od momentu, kdy provedete ošetření u ovoce, do doby, než ho lze konuzmovat, je v Polsku minimálně 50-70 procent kratší než je u našich přípravků."

Dovezené potraviny ohrožují i další české výrobky. Donutily například výrobce vepřového masa omezit produkci. Stejně tak se letos očekává i pokles výroby hovězího. Přitom zdejší potraviny jsou často levnější než zahraniční. Prezident Agrární komory Jan Veleba dodává i další důvody, proč kupovat české výrobky. "Když budeme kupovat české potraviny, pomůžeme českým zemědělcům a české krajině a pomůžeme udržet zaměstnanost ve venkovském prostoru."

Markéta Kaclová, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme