Čeští zemědělci se obávají konkurence z ciziny

Čeští zemědělci se obávají konkurence z ciziny. Tvrdí, že dovážené potraviny, přestože nejsou kvalitnější ani levnější, likvidují domácí produkci. Proto vyhlásili kampaň pod heslem: Domácí produkty nic nepředčí, jsou pro Čecha to nejlepší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květ jabloně | Foto: Jan Rosenauer

Jedním z příkladů jsou jablka. Ta dovezená vytlačují z trhu zdejší. Podle tajemníka ovocnářské unie Martina Ludvíka musí domácí pěstitelé omezovat výrobu. Za posledních 10 let tak počet jabloní u nás klesl o polovinu. Přitom kvalita našich jablek je prý lepší než například polských. "Ochranné lhůty používání pesticidů, tedy lhůty od momentu, kdy provedete ošetření u ovoce, do doby, než ho lze konuzmovat, je v Polsku minimálně 50-70 procent kratší než je u našich přípravků."

Dovezené potraviny ohrožují i další české výrobky. Donutily například výrobce vepřového masa omezit produkci. Stejně tak se letos očekává i pokles výroby hovězího. Přitom zdejší potraviny jsou často levnější než zahraniční. Prezident Agrární komory Jan Veleba dodává i další důvody, proč kupovat české výrobky. "Když budeme kupovat české potraviny, pomůžeme českým zemědělcům a české krajině a pomůžeme udržet zaměstnanost ve venkovském prostoru."

Markéta Kaclová, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme