Čeští zloději aut stále častěji vyrážejí za hranice

Auta ukradená v zahraničí často končí na tuzemském trhu. Vyplývá to z výroční zprávy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu za loňský rok. Podle policie za to může nedůsledná legislativa i dohled státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některá auta majitelé ani nestihli odvézt | Foto: Radek Ctibor

Na krádeže aut se přitom podle detektivů zaměřují celé organizované skupiny. V některých příhraničních oblastech tak v uplynulém roce počet odcizených aut výrazně narostl.

V cizině ukradená auta ale často končí právě na tuzemském trhu. Nahrává tomu jednak otevření vnitrounijních hranic, ale také nedostatečná legislativa a kontrola tuzemských státních orgánů.

„Nám jednoznačně chybí legislativní úprava, která by dávala za povinnost zkoumat originalitu vozidla. Znamenalo by to povinnost při dovozu vozidla nebo změně majitele podrobit vozidlo znaleckému zkoumání,“ říká mluvčí UOOZ Pavel Hanták.

Ročně byznys s kradenými auty způsobí jen v Česku škodu asi za dvě miliardy korun, v celé Evropské unii je to pak závratných 370 miliard korun.

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme