Čeština by mohla mít jiná pravidla pro psaní velkých písmen

Pravidla pro psaní velkých písmen by se mohla změnit. Lingvisté teď v elektronickém dotazníku zjišťují, jestli a jaké změny by lidé v pravopise chtěli. Pravidla je totiž nutné doplnit třeba o názvy krajů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

psaní, grafologie, písmoznalectví, písmo

psaní, grafologie, písmoznalectví, písmo | Foto: Free Stock Photos

"Chceme zjistit, jak se čeští pisatelé chovají a poznat úroveň znalostí o současném stavu, úroveň toho, co si myslí o současné normě a z toho vyvodit obecný závěr, jak normu změnit, pokud ta stávající nevyhovuje," vysvětluje ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva.

Právě psaní velkých písmen dělá Čechům největší potíže. Snahou jazykovědců bude upravit pravidla tak, aby odpovídala reálnému užívání českého jazyka. V dotazníku například zjišťují, jak by lidé chtěli psát sousloví Česká republika nebo Orlické hory. Nabízejí i variantu, kde jsou obě písmena velká.

Největší potíží je podle Karla Olivy nejasnost pravidel. "Reforma z roku 1993 se v některých aspektech úplně nepovedla, je potřeba, abychom si to přiznali," říká jazykovědec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva

Zjednodušit by se prý měly třeba často nejednoznačné názvy míst, jako jsou náměstí či ulice: "I příkladová část knižního vydání Pravidel českého pravopisu není vždy v úplně jasné shodě s částí teoretickou. Mezi pisatele to oprávněně vnáší zmatek. My se budeme snažit to změnit, dát pravidla jasná a jednoznačná," tvrdí Karel Oliva.

Výsledky dotazníku vědci vyhodnotí do podzimu. Případné změny pravidel českého pravopisu by ale mohly platit až za několik let.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme