Cestování mezi Českem, Rakouskem a Maďarskem je opět volné

Od pátečních 12.00 je cestování mezi Českem, Rakouskem, Německem a Maďarskem bez hraničních kontrol. Povinnost podstoupit testy na nemoc covid-19 po návratu z těchto zemí se tak ruší. Na svém mimořádném zasedání o tom v pátek rozhodla vláda. Reagovala tak na uvolnění veškerých omezení ze strany Rakouska a Maďarska.

Praha (Aktualizováno: 12:39 5. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povinnost podstoupit po návratu z Rakouska a Maďarska testy na nemoc covid-19 se ruší (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Podle ministerstva zahraničí jsou pro české občany povoleny turistické i nákupní cesty. Ve zbytku Německa zatím platí pro vstup cizinců stavající omezení. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) však jednání s německými představiteli o úplném uvolnění i nadále pokračují. Upozornil také, aby lidé sledovali informace ze států, kam míří. V pondělí k tomu začne fungovat interaktivní mapa na stránkách Černínského paláce.

„Semafor mluví o podmínkách, za jakých se můžou naši občané vracet. Stále platí, že v případě cest do zahraničí je nutné sledovat podmínky konkrétní země pro vstup na jejich území,“ řekl Petříček po jednání vlády.

Vláda také rozhodla o otevření všech českých letišť pro přílety ze zemí Evropské unie. Dosud bylo možné přistávat pouze v Praze, Brně, Ostraně, Karlových Varech a Pardubicích. Na letištích ale budou do konce června zachovány hraniční kontroly. Kabinet to v usnesení zdůvodnil tím, že při cestování letadly trvá závažná hrozba rozšíření epidemie koronaviru v Česku. Policie by měla kontroly na letištích provádět „flexibilním způsobem přiměřeným aktuální hrozbě v závislosti na vývoji situace“, uvádí schválený materiál.

Text pokračuje pod online reportáží.

Maďarsko své hranice otevřelo již od 8.00. Premiér Andrej Babiš uvedl, že Maďaři usilovali o otevření hranic už od čtvrtka. Česko a Slovensko ale chtěly demonstrovat, že jsou si nejbližší, otevřely tak dříve. „My jsme chtěli dodržet tradici, že jsou si Češi a Slováci nejbližší,“ uvedl. Z okolních zemí zvláštní režim zachovává ještě Polsko.

Dosud čeští občané mohli bez povinnosti předkládat negativní test na koronavirus navštívit Slovensko, Rakousko a Maďarsko, museli se ale do 48 hodin vrátit zpět. V případě delších pobytů nebo cest do jiných zemí bylo nutné předložit negativní test na koronavirus nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény.

Česko původně plánovalo uvolnit cestování od 15. června. Babiš se ale tento týden dohodl se svým slovenským protějškem Igorem Matovičem na otevření česko-slovenské hranice už od čtvrtka. Rakousko také od čtvrtka zrušilo kontroly na svých hranicích s výjimkou přechodů do Itálie, takže Češi už nemusí při vstupu do alpské republiky předkládat potvrzení o tom, že nejsou koronavirem nakaženi.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme