Cestování může znepříjemnit ztráta zavazadla i špatné pojištění

Lidé si vybírají pro své dovolené stále exotičtější místa. Počet zahraničních turistů v oblasti Asie a Tichomoří v prvním čtvrtletí letošního roku stoupl o 5 procent. Přibývá však také nemocí a úrazů turistů. V takových případech pomáhají asistenční služby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prodavač suvenýrů na silnici k pyramidám v Gíze, kam stále nejezdí turisté

Prodavač suvenýrů na silnici k pyramidám v Gíze, kam stále nejezdí turisté | Foto: Sergey Ponomarev | Zdroj: ČTK

Asistenční skupina Europ Assistance vloni pomáhala Čechům ve 123 zemích světa. Podle vedoucí lékařky asistenční centrály této skupiny Jany Ježkové jejich klienti v roce 2010 zaznamenali nejvíce pojistných událostí v Egyptě, který se drží na vrcholu žebříčku problematických, ale i oblíbených zemí dlouhodobě.

„V minulé i letošní sezóně následovaly destinace jako Řecko, Bulharsko a Turecko, které jsou na vzestupu a budou oblíbenější i do budoucna,“ předpokládá Ježková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Ježková o pojistných událostí při cestování ve Světě o druhé.mp3

Změny v žebříčku oblíbených destinací podle Ježkové mohou v následující sezóně ovlivnit aktuální události: „V době nepokojů v severní Africe se česká klientela odmlčela, ale velmi rychle se na svá oblíbená místa vrátila. Předpokládáme, že někteří klienti budou opatrnější a budou si vybírat klidnější destinace jako Bulharsko a Turecko.“

V sezóně 2010 pomáhala skupina Europ Assistance nejčastěji kvůli žaludečním a střevním obtížím, nachlazení, ale velmi častou diagnózou byly úrazy - od drobných poranění po vážné úrazy ohrožující život pacientů.

„Bohužel se setkáváme i s pojistnými podvody. Například od místních lékařů, kteří zdraví používají jako komoditu a v rámci letní sezóny se snaží vydělat si na zimu. Klienti se zase snaží nechat si z cestovního pojištění proplatit věci, na které nemají nárok.“

Pozor na cestovní pojištění, doklady a léky

Cestovní pojištění je nutné přizpůsobit aktivitě, kterou klienti hodlají v zahraničí provozovat, tedy upřesnit, zda budou na dovolené provozovat rizikové sportovní aktivity, nebo pracovní pobyt. Podle Ježkové je také potřeba znát rozsah pojištění a jeho limity:

„Řada klientů si myslí, že milión je hodně peněz, ale v loňské sezóně jsme zaznamenali událost i za 3 milióny, na což by klienti s nižšími pojistnými limity nedosáhli.“

Neméně důležité je mít v pořádku dokumenty, jako platný cestovní pas, ale neopomenout ani zaznamenat děti do cestovních pasů. Při cestování hraje důležitou roli i stabilita zdravotního stavu.

„Pokud cestuje chronicky nemocný pacient, musí mít souhlas ošetřujícího lékaře a velkou zásobou léků, které by si neměl dávat do jednoho zavazadla. Může se stát běžná věc, že mu na letišti ztratí kufr, a v tu chvíli nastává problém,“ upozorňuje vedoucí lékařka asistenční centrály Europ Assistance Jana Ježková.

Markéta Bartošová, Aneta Vojtěchová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme