Od středeční půlnoci se obnoví volný pohyb mezi Českem a Slovenskem, oznámili Babiš a Matovič

Od středeční půlnoci se plně obnoví volný pohyb osob mezi Českem a Slovenskem a vrátí se ke stavu v době před pandemií koronaviru. V Praze to oznámili premiéři obou zemí Andrej Babiš (ANO) a Igor Matovič (OLaNO) na úvod první oficiální Matovičovy návštěvy v Česku. Podrobnosti by měli sdělit po poledni na tiskové konferenci.

Praha (Aktualizováno: 11:44 3. 6. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš přivítal 3. června 2020 v pražské Kramářově vile slovenského premiéra Igora Matoviče

Premiér Andrej Babiš přivítal 3. června 2020 v pražské Kramářově vile slovenského premiéra Igora Matoviče | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Česko dosud jednalo se Slovenskem a dalšími státy střední Evropy o otevření hranic od 15. června. Dosud čeští občané mohli bez povinnosti předkládat negativní test na koronavirus navštívit Slovensko, Rakousko a Maďarsko, museli se ale do 48 hodin vrátit zpět.

Hraničním kontrolám se Češi nevyhnou. Otázky a odpovědi, jak se bude cestovat podle ,semaforu‘

Číst článek

Hranice také bylo možné překračovat pouze na oficiálních přechodech. Babiš 19. května řekl, že by považoval za ideální, aby se hranice mezi Českem, Slovenskem, Německem, Rakouskem a Maďarskem otevřely současně 15. června.

Oba premiéři uvedli, že uvolnění hraničního režimu přivezl Matovič jako dárek při své první oficiální návštěvě Česka. Řekli, že se na něm dohodli před dvěma dny, od té doby to ale udržovali jako tajemství.

Matovič je na své první zahraničí cestě po březnovém nástupu do úřadu, pro Česko je jeho příjezd první oficiální premiérskou zahraniční návštěvou od začátku pandemie. Uvítací ceremoniál před Kramářovou vilou opatření proti koronaviru ovlivnila. Oba premiéři měli roušky a bílé rukavice, stejně jako členové jejich delegací.

Když Matovič vystoupil z limuzíny, přivítal se s Babišem objetím, poté oba prošli po červeném koberci před čestnou stráží a podívali se z vyhlídky na Prahu. Následně společně oznámili uvolnění hraničního režimu.

Od dnešní půlnoci končí kontroly na česko-slovenských hranicích. Igor Matovič to oznámil společně s Andrejem Babišem na první oficiální návštěvě Česka. @iROZHLAS.cz @Radiožurnál @Český rozhlas Plus

11:15 – 03. 06. 2020

8 22

Babiš a Matovič by měli jednat mimo jiné o plánu Evropské unie na pomoc při obnově po pandemii koronaviru, který český premiér kritizuje. Touto otázkou se oba premiéři zabývali i na úterní videokonferenci visegrádské čtyřky s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. K tématu se mají vrátit i na prvním fyzickém zasedání V4 po začátku pandemie, která se uskuteční 11. června v Brně.

Cestovky místo komunikace s klienty často jen kopou kolem sebe, říká redaktor o zájezdech v čase koronaviru

Číst článek

Zabývat se budou také víceletým finančním rámcem EU na roky 2021 až 2027, na jehož podobě se členské státy zatím neshodly. Česko i Slovensko patří do skupiny 17 zemí, které usilují o zachování více peněz na politiku soudržnosti/koheze, jež slouží k podpoře chudších evropských regionů.

Odpoledne slovenského premiéra čeká setkání s prezidentem Milošem Zemanem a s předsedy obou komor Parlamentu. V podvečer by měl na Petříně uctít památku jednoho ze zakladatelů Československa Milana Rastislava Štefánika.

Matovič se svým politickým uskupením Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti vyhrál březnové parlamentní volby, čímž ukončil osmiletou vládu Smeru-SD. Premiérem byl jmenován 21. března. Matovičův kabinet se v prvních měsících své vlády musel zabývat zejména reakcí na epidemii koronaviru, Slovensku se podařilo udržet nízký počet nakažených.

Je tradicí, že první cesta českých a slovenských premiérů vede do země, se kterou je pojí společná československá historie. Matovič zatím, stejně jako většina evropských lídrů, zahraniční cesty odkládal kvůli koronaviru. S Babišem ale opakovaně jednal prostřednictvím videokonferencí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme