Cestování po Praze veřejnou dopravou značně podraží

Jízdné v pražské hromadné dopravě od července výrazně podraží. Základní přestupní jízdenka za 12 korun bude stát 20 Kč, cena nepřestupní jízdenky za osm korun se zvedne na 14. Dětský lístek bude za deset korun a bude tak o čtyři koruny dražší. Zhruba o deset procent víc cestující zaplatí za předplatní kupony. O úpravě jízdného jednomyslně rozhodli pražští radní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

metro | Foto: Jan Rosenauer

Za roční kupon lidé zaplatí 4150 korun, o 350 Kč víc než nyní. Čtvrtletní kupon podraží ze současných 1150 na 1260 korun, měsíční ze 420 na 460 korun.

Podle dočasného ředitele Dopravního podniku Tomáše Jílka bylo zdražení nevyhnutelné. "Rozhodující část výdajů Dopravního podniku tvoří mzdový nárůst, ceny energií, ceny dopravních prostředků - to jsou všechno náklady, které podnik nemůže ovlivnit. A tyto náklady rostly, aniž by docházelo k nějakým úpravám tarifu. A vždycky ten nárůst byl kryt jenom z části, ale ta zbývající část musela být kryta vlastně z úspor Dopravního podniku."

Podle Jaromíra Beránka, ředitele analytické společnosti Mag Consulting, se jízdné v hlavním městě dostane na úroveň srovnatelnou s ostatními evropskými metropolemi.

"Já se domnívám, že pokud bude jízdenka v Praze stát 20 korun, že to žádným výrazním způsobem neohrozí cestování turistů a příjezdy turistů do Prahy jako metropole České republiky."

Marika Táborská, Štěpánka Martanová, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme