Cestování poslanců zadarmo podle HN řeší soud

Bezplatnou jízdu dvou poslanců autobusem řeší Obvodní soud pro Prahu 1. Jak píší Hospodářské noviny, verdikt může otřást výhodami nejen poslanců, ale také senátorů a soudců Ústavního soudu, kteří mají na dopravu zdarma ze zákona nárok. Mladá fronta Dnes zjistila, že ministr financí Vlastimil Tlustý pokračuje ve schůzkách s Milošem Zemanem. Právo dodává, že na Vysočině byl o víkendu i šéf ČSSD Jiří Paroubek. České televizi se nelíbí návrat Ivana Horníka do fotbalu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Obvodní soud pro Prahu 1 řeší spor, který může otřást poslaneckými výhodami. Podle Hospodářských novin přitom jde v tomto konkrétním případě o pouhých 270 korun. O tuto částku dopravní firma Student Agency zažalovala ministerstvo financí - za to, že přepravila europoslance Josefa Zieleniece a senátora Igora Petrova zadarmo, jak jí to ukládá zákon. Soukromý dopravce a skupina politiků tak chtějí dokázat, že zákon, který umožňuje poslancům, senátorům a soudcům Ústavního soudu jezdit zadarmo, odporuje Ústavě.

Soud vydal - jak je v takových případech běžné - platební příkaz. Stát ovšem zaplatit odmítá, případem se proto bude podrobně zabývat soud. Student Agency v žalobě uvádí, že jen letos přišla na "volném" jízdném ze zákona téměř o 700 tisíc korun, jde ale prý hlavně o princip. Poslanci mají ze zákona nárok ke svému platu ještě na 32 tisíc korun "cestovného" měsíčně. K tomu mohou jezdit městskou dopravou, linkovými autobusy nebo vlaky zdarma, připomínají Hospodářské noviny.

Vlastimil Tlustý se znovu sešel s Milošem Zemanem, píše Mladá fronta Dnes. Ministr financí tvrdí, že i tentokrát se Zemanem mluvil o státním rozpočtu, a ne o tom, co by se mohlo dít, kdyby vláda předsedy ODS Mirka Topolánka nezískala důvěru. Tlustý podle listu tím, že se stýká se Zemanem demonstruje, že je schopný mluvit s ČSSD. I když politici ODS oficiálně hovoří o tom, že jim konzultace ministra financí se Zemanem nevadí, jeden z nich deníku potvrdil opak.

Mladá fronta Dnes a Právo také informují o tom, že šéf ČSSD Jiří Paroubek o víkendu na Vysočině osobně zjišťoval, co se kolem Zemana začalo dít. Zeman totiž Tlustému do jeho poradního týmu navrhl svého bývalého ministra financí Jiřího Rusnoka. Paroubek Rusnokovi pohrozil vyloučením ze strany, pokud by se s expertním týmem podílel na snižování sociálních výdajů. Podle exministra financí Sobotky se Tlustý schůzkami se Zemanem pokouší rozštěpit ČSSD.

Nový ministr vnitra Ivan Langer dal policejnímu prezidentovi Vladislavu Husákovi ultimátum, uvádí Právo. Husák má čas do konce roku na to, aby zajistil modernizaci tří set policejních služeben. Pokud to nestihne, je Langer připraven policejního šéfa odvolat. Na rekonstrukci každé služebny přitom resort vyčlení dva milióny korun. "Nechci, aby bylo možné dál potkávat policistu sedícího na staré rozvrzané židli u okopaného stolu, jak dvěma prsty datluje na stroji Consul," konstatoval podle listu Langer.

Případné angažmá Ivana Horníka v Marile Příbram by mohlo zkomplikovat vysílání první fotbalové ligy v České televizi, informují Lidové noviny. Šéf sportovní redakce na Kavčích horách Otakar Černý LN řekl: "Jestli bude pokračovat korupční jednání ve fotbale, ČT na to musí reagovat." Deník připomíná, že pokud proslulý exmanažer ze Žižkova 27. září uspěje u soudu se svým odvoláním, může se vrátit k fotbalu. A svaz je bezmocný - disciplinární trest Horníkovi vypršel.

Marián Vojtek, Aleš Kouba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme