Cestování, práce, rodina, dědictví. Co by brexit změnil pro Čechy?

Už jen hodiny zbývají do nalezení odpovědi, zda Britové vyjádří zájem o vystoupení z EU. Většina Čechů si to nepřeje, v exkluzivním bleskovém průzkumu agentury Median pro Český rozhlas se tak projevilo 60 procent dotázaných. Ale co kdyby? Změnilo by to podmínky pro českého zájemce o cestu do Spojeného království, nebo o získání práce? Pokud ano, tak by to nebylo hned. Otázek je ale víc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zůstane Británie v EU? Rozhodnou voliči v referendu

Zůstane Británie v EU? Rozhodnou voliči v referendu | Zdroj: Reuters

Dnešní hlasování Britů bude mít dopad nejen na budoucnost ostrovní země, ale i na Evropskou unii, pro kterou může mít brexit zatím těžko odhadnutelné důsledky.

1) Změnila by volba odchodu něco bezprostředně?

Rozhodně ne. Proces vystupování je minimálně dvouletý. Lisabonská smlouva totiž předpokládá, že vystupující země bude o svém záměru nejdřív informovat Evropskou radu a teprve pak se rozběhne jednání o smlouvě, která právně upraví potřebné náležitosti a definuje vztahy mezi Británií a EU.

Záruka úspěchu ovšem není. A pokud by se nepovedlo tuto dohodu oboustranně schválit, přestaly by stávající smlouvy o EU automaticky pro Británii platit. Nikoli ale hned. Vystoupení by se tak de facto stalo skutečností až dva roky po zahájení vystupovacího procesu. A to bez ohledu na vůli zbytku EU, pokud by se unie nedohodla s Británií jinak.

Počítání hlasů začne ihned po uzavření volebních místností ve 382 místních centrech ve 22:00 GMT (00:00 SELČ 24. června). Po sečtení se všechny výsledky z místních center shromáždí ve 12 regionálních centrech, které posléze taky vyhlásí konečné počty. Podle reálných odhadů by mělo být kolem čtvrté ráno 24. června (kolem šesté ráno SELČ) jasné, kterým směrem se hlasování ubírá.
(zdroj: ČTK)

2) Brexit a cesty Čechů do Británie

„Neumím si představit, že by se občané EU 'degradovali' na úroveň obyvatel afrických nebo blízkovýchodních států, co se týče například vstupu do Británie,“ řekl zpravodajskému webu Českého rozhlasu zpravodaj v Londýně Jiří Hošek, který nepředpokládá, že by Češi potřebovali víza.

3) Mám zájem o studium v Británii a do toho přichází brexit

Brexit by postupně mohl měnit podmínky pro zahraniční studenty. A pak by bylo třeba sledovat situaci u každé konkrétní školy. Ale pokud zůstane Velká Británie členem EU, bude mít český občan nadále na tamních školách přístup ke vzdělání za stejných podmínek. A to se samozřejmě týká i úhrad školného.

4) Rád bych pracoval ve Spojeném království, co by na tom změnil brexit?

Tak tady by byla asi změna pro zájemce nejpodstatnější. „Museli by si vyběhat pracovní povolení a jejich budoucí zaměstnavatel by nejspíš musel prokázat, že se na místo nehlásí žádný Brit, respektive že onen Čech se na tu práci líp hodí,“ připomíná londýnský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Průzkum pro ČRo: Odchod Británie z EU si nepřejí téměř dvě třetiny Čechů

Číst článek

Hlasovací lístky pro referendum o brexitu | Foto: Reuters

5) Chci se v Británii oženit. Mění pro mě něco brexit?

Ne. Pokud chtějí snoubenci uzavřít sňatek prostřednictvím britského úřadu nebo církevní instituce, obrátí se přímo na ně, aby získali konkrétní informace. Manželství lze samozřejmě uzavřít i na českém zastupitelském úřadu, kde dá informace příslušný konzulární pracovník.

6) Jsem Čech a chci se v Británii rozvést. Bylo by něco jinak?

Ne. Pokud dohoda mezi manželi není možná, měl by rozvod stejně jako dosud řešit tamní soud. Od věci není mít sjednaného právního zástupce. Ja třeba počítat s tím, že rozluka by se řídila britským právním řádem, který může po případném brexitu projít změnami.

7) Mám v Británii dědit, změnil by pro mě něco brexit?

Ne. Bylo by třeba se obrátit na britský soud, nebo tamního notáře a v nutném případě i na český zastupitelský úřad. Je třeba mít příslušné dokumenty a počítat s tím, že řízení by probíhalo podle britského právního řádu. Dědické dani nepodléhá majetek v hodnotě do 325 tisíc liber.

9) Případné úmrtí českého turisty v Británii

Vyřizování této smutné záležitosti by brexit neměnil, na starost by ji měla mít osoba sjednávající pohřbení, zejména osoba žijící se zemřelým ve společné domácnosti, nebo osoba blízká. Obrátit by se měla na český zastupitelský úřad, zjistit, zda zemřelý měl pojištění, kontaktovat pojišťovnu, cestovní kancelář, případně pohřební službu v ČR.

10) Úmrtí českého občana na služební cestě v Británii

Ani v tomto případě by brexit na řešení této nešťastné situace nic neměnil. Záležitosti zemřelé osoby by měla vyřizovat právnická osoba sjednávající pohřbení, která pracovníka do Británie vyslala. Nápomoc poskytne zastupitelský úřad ČR.

11) Změnil by brexit příspěvek Česka do evropského rozpočtu?

Odpověď jednoduchá není, ale výpadek britského vkladu by se zcela jistě odrazil v unijní rozpočtové politice. Nemusí to nutně znamenat navýšení příspěvku ČR, unie by totiž zřejmě v první řadě krátila své výdaje, a to včetně prostředků pro Česko.

12) Pracuji pro českého vývozce do Británie. Postihl by brexit český export?

Mnozí ekonomové po případném vystoupení Británie z EU nejprve očekávají spíše pokles českého vývozu do Spojeného království, a to nejen v důsledku možných celních bariér, ale i z důvodu větší opatrnosti tamních spotřebitelů. V nové situaci může probuzený patriotismus vést spotřebitele k upřednostňování vlastní produkce.

13) Naše firma žije z britských turistů, ovlivnil by brexit jejich počet v Česku?

Zřejmě ano. Většina expertů totiž míní, že by případné odcházení Británie z unie provázelo i oslabení libry. Spotřebitelé by tak mohli dočasně omezovat zbytné výdaje, mezi které cestování mimo Spojené království většinou zahrnují.

Kamion s plakátem podporujícím odchod z unie | Foto: Reuters

List nabádá cestující k hlasování o setrvání Velké Británie v EU | Foto: Reuters

mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme