Cestovatele čekají od pondělí další změny. Náročnější bude návrat z Černé Hory, Kosova či USA

Od pondělí se ztíží návrat z Černé Hory, Izraele, Kosova, Libanonu, Severní Makedonie a Spojených států amerických, které se přesunou ze zelené do tmavě červené kategorie, která značí země s velmi vysokým rizikem nákazy covidem-19. Mezi země s vysokým rizikem nákazy, které jsou označeny červeně, budou od pondělí nově patřit Bulharsko, Lichtenštejnsko, Monako, Španělsko kromě Baleárských ostrovů a Švýcarsko.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povinnost testování a samoizolace se netýká lidí, kteří mají dokončené očkování nebo mají potvrzení o tom, že v posledních 180 dnech prodělali covid-19. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V pátek o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy, které jsou označené zelenou barvou bude patřit Albánie, Bosna a Hercegovina, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Srbsko a Vatikánský městský stát. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Brunej, Hongkong, Japonsko, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Singapur nebo Tchaj-wan.

Mezi oranžovými státy se střední rizikem bude Chorvatsko, Lucembursko, Lotyšsko, Rakousko, Itálie, Finsko, Malta, Německo, Norsko, Nizozemsko, Slovinsko a také portugalská Madeira.

Hygieny nestíhají kontrolovat návraty z dovolených. Koronavirus si z ciziny přiveze až 150 Čechů týdně

Číst článek

Při návratu ze zelených a oranžových zemí musí cestující nejpozději do pěti dní po příjezdu podstoupit antigenní nebo PCR test. Do výsledku nemusí zůstávat v samoizolaci.

V červené kategorii bude Andorra, Bulharsko, Belgie, Dánsko, Irsko, Island, Litva, Lichtenštejnsko, Monako, Estonsko, Francie, Řecko, San Marino, Švédsko, Švýcarsko, Španělsko včetně Kanárských ostrovů a Portugalsko včetně Azorských ostrovů. Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, která je na mapě tmavě červená, spadají ostatní země, z členských zemí EU se jedná o Kypr a španělské Baleárské ostrovy.

Cestující, kteří přijíždějí z červených či tmavě červených států hromadnou dopravou, musí před návratem jít na test. Po návratu mají také povinnost absolvovat mezi pátým a 14. dnem PCR test a do jeho výsledku musí zůstat v samoizolaci.

Kvůli možnému šíření mutací koronaviru ministerstvo zdravotnictví důrazně nedoporučuje cestovat do černě označených zemí, kde je extrémní riziko nákazy. Jedná je o Brazílii, Kolumbii, Mosambik, Nepál, Paraguay, Peru a Tanzánii včetně ostrovů Zanzibar a Pemba. Po návratu z těchto zemí mají lidé povinnost setrvat deset dní v samoizolaci a jít na PCR test.

Cestovní kanceláře: Černým koněm je letos Bulharsko, nahradilo Tunis a Turecko

Číst článek

Povinnost testování a samoizolace se netýká lidí, kteří mají dokončené očkování nebo mají potvrzení o tom, že v posledních 180 dnech prodělali covid-19. Kompletní mapu cestovatele a podmínek příjezdu najdou zájemci na webu.

Od pondělí také ČR bude uznávat očkování u obyvatel třetích zemí, kteří mají dokončenou vakcinaci z mimounijní země látkou, kterou schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky nebo Světová zdravotnická organizace. Musí mít ale u sebe ověřitelný certifikát. Novinkou je také umožnění příjezdu a podání žádosti o vízum rodinným příslušníkům občanů ČR nebo ostatních členských států EU.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme