Lex vouchery za zrušené zájezdy: Cestovním kancelářím zbývá vyplatit méně než 200 milionů

Cestovním kancelářím (CK) podle odhadu České asociace pojišťoven (ČAP) zbývá vyplatit poukazy za zrušené zájezdy vydané podle takzvané lex voucher za méně než 200 milionů korun. Stav se ale neustále mění, přesná čísla mají nyní pouze CK. Asociace odhaduje, že CK vydaly poukazy podle nové legislativy i podle podmínek kanceláří v hodnotě 2,5 miliardy korun. Těch podle lex voucher bylo za zhruba 830 milionů korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestovní kancelář Čedok

Cestovní kancelář Čedok (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Klientům, kteří poukaz vydaný na základě lex voucher do konce srpna neuplatnili na jiný zájezd, případně nepožádali o prodloužení platnosti, musejí Cestovní kanceláře do 15. září vrátit peníze. Na poukazy, které jako alternativu nabízely Cestovní kanceláře, se vztahují odlišná pravidla. Určily si je jednotlivé kanceláře.

Končí platnost poukazů podle lex voucher. Lidé si mohou vybrat nový zájezd nebo vrácení peněz

Číst článek

Například Cestovní kancelář Blue Style 18. srpna informovala, že všechny zákazníky s poukazy lex voucher již uspokojila. Vydala jich tisíce, více než třetinu přitom lidé uplatnili na nový zájezd. Blue Style kromě těchto poukazů nabízela i své vlastní pod názvem TravelSafe. Ty si podle dřívějšího vyjádření obchodní ředitelky Cestovní kanceláře Lenky Pátek za nerealizovaný pobyt vybralo téměř 80 procent ze 130 000 klientů.

S většinou klientů se vypořádaly také Cestovní kanceláře patřící do skupiny DER Touristik Eastern Europe. Na českém trhu pod ni spadají Cestovní kanceláře Fischer, Exim Tours, Nev-Dama nebo portál e-Travel.

„Peníze za nevyužité vouchery jsme začali klientům vyplácet na konci června. Od té doby jsme klientům poslali částku převyšující 400 milionů korun. Peníze jsme už poslali všem klientům, kteří si přáli voucher proplatit a potvrdili nám své číslo účtu. Jednotky procent, které zbývají, jsou klienti, od kterých zatím zpětnou vazbu nemáme. I jim jsme ale připraveni peníze neprodleně vyplatit,“ řekl ve středu mluvčí Fischer Group Jan Bezděk.

Cestovní poukazy vydané mimo ochranné období? Většinou se prodloužily nebo je lze reklamovat

Číst článek

Klienti Cestovní kanceláře Čedok využili k nákupu nové dovolené také 60 procent vydaných poukazů, uvedla mluvčí Eva Němečková. Čedok za nevyužité poukazy předpokládá vyplatit asi 80 milionů korun, k 25. srpnu měl vyúčtovaných 40 procent voucherů.

Zákon tzv. lex voucher od ministerstva pro místní rozvoj umožnil Cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna loňského roku vydávat klientům poukazy.

Odmítnout voucher mohli lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohli kvůli pandemii pracovat. Peníze mohly rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme