Cestovní poukazy vydané mimo ochranné období? Většinou se prodloužily nebo je lze reklamovat

Za měsíc bude končit platnost zájezdových poukazů vydaných cestovními kancelářemi podle speciálního zákona lex voucher. Ten garantuje poskytnutí náhradního zájezdu za cesty do zahraničí zrušené v době od února do srpna loňského roku. Nebo také proplacení ceny zájezdu, když se zákazník rozhodne náhradní zájezd nevyužít. Neuplatněné vouchery budou muset od 1. září cestovní kanceláře klientům proplatit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klient by neměl čekat, že mu cestovní kancelář za neuplatněný voucher sama peníze vrátí. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na poukazu od cestovní kanceláře, který klienti dostali za svůj zrušený zájezd, musí být napsáno, že byl vydán podle zákona lex voucher, včetně informace, že ho lze uplatnit do 31. srpna 2021. Uplatnit ale neznamená odjet na zájezd, ale koupit si jej třeba s odjezdem nebo odletem až za rok.

Ministerstvo pro místní rozvoj ve středu upozornilo, že kdo se bojí odjet do ciziny, může si v ceně voucheru koupit i domácí zájezd, například do lázní, hor nebo na Lipno.

Dovolenou nejvíce komplikuje turbulence informací a změn, říká Papež z Asociace cestovních kanceláří

Číst článek

Jiný režim mají poukazy vydávané cestovní kanceláří mimo ochranné období. Jedná se například o ty, které zákazník obdržel za zrušený zájezd, který se měl konat loni na podzim nebo letos v zimě.

Většinou mají platnost do konce roku. Některé cestovní kanceláře je prodloužily až do konce 2022. Je třeba se podívat na poukaz, který lidé mají, a přečíst si info na něm nebo se podívat na informace na webu ministerstva, jak si jako zákazník cestovní kanceláře počínat.

Obecným problémem ale je, že lidé tyto informace moc nečtou.

Pokud se ale někdo rozhodne nikam nejet a nechat si poukaz na zájezd po konci srpna proplatit, měl by si hlavně zkontrolovat, že má poukaz, na který se vztahuje lex voucher.

Pro ostatní poukazy cestovních kanceláří platí jejich obchodní podmínky. Mohou například žádat o storno poplatek.

‚První jsme vyplatili.‘ Pojišťovna začala vracet peníze klientům skomírající Firo-tour

Číst článek

Podmínky reklamace

Klient by neměl čekat, že mu cestovní kancelář za neuplatněný voucher sama peníze vrátí. Bude k tomu potřebovat součinnost, vysvětlil prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Roman Škrabánek.

Klientů požadujících vrácení peněz může být hodně – lhůta pro vrácení peněz je 14 dní. Je možné, že to všechny cestovní kanceláře nebudou stíhat, ale pak jim budou hrozit pokuty od ministerstva pro místní rozvoj.

Pavel Novák, pat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme