Cestovní ruch vzhlíží k návratu zahraničních turistů. Otevření hranic ale rychlou záchranu přinést nemusí

Vládní opatření proti šíření koronaviru silně zasáhla i cestovní ruch. Provozovatelé turistických atrakcí tak s očekáváním vzhlíží k znovuotevření hranic pro návštěvníky ze sousedních zemí, kteří jsou pro jejich existenci klíčoví. S pravděpodobným zachováním některých hraničních omezení by však podle zástupců vlády mohl být příliv turistů stále omezený a obnovení cestovního ruchu tak pouze částečné.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příliv turistů bude i během léta značně snížený, nastartování cestovního ruchu proto bude vyžadovat podporu. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Návštěvnost turistů z Německa a Rakouska se poslední dobou výrazně zvedá, jejich význam je pro nás značný,“ řekl serveru iROZHLAS.cz nezávislý starosta obce Lipno nad Vltavou Zdeněk Zídek.

Právě okolí Lipenské přehrady je pro turisty ze sousedních zemí velmi atraktivní a tradičně oblíbenou destinací. Jejich absence je znát. Podnikatelé museli „zavřít krám“ a nyní netrpělivě vyčkávají, kdy dojde ke znovuotevření hranic a návratu zahraničních návštěvníků.

Roušky by podle Vojtěcha Češi mohli odložit v červnu. Prymula uvažuje o jejich zrušení o prázdninách

Číst článek

„Můžeme jen čekat, stejně jako ostatní. Ale už teď je pozdě. Pokud se turisté nevrátí do konce léta, provozovatelé zkrachují,“ varoval Zídek.

Turisté ze zemí střední Evropy jsou pro tuzemský cestovní ruch zcela klíčoví i podle dat z minulých let.

Jak uvádí v přehledu Český statistický úřad, loni přijelo do Česka nejvíce zahraničních návštěvníků právě ze sousedních zemi - z Německa přes dva miliony ubytovaných hostů, bezmála 750 tisíc turistů pak dorazilo ze Slovenska. Výrazným podílem do českého cestovního ruchu přispívají i lidé z Polska a Rakouska.

Pokračování meziročního růstu však nyní zkomplikovala epidemie koronaviru. Návrat zahraničních turistů do Česka tak stále provází nejistota.

Otevření hranic

To, kdy budou moci podnikatelé v cestovním ruchu plně obnovit svou aktivitu, závisí primárně na současných jednáních vlády s českými sousedy.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) není jasné, v jaké míře se zahraniční návštěvníci do Čech vrátí, a to vzhledem k pravděpodobnému setrvání někerých nutných podmínek při překročení hranic.

„V první fázi bude prioritou ekonomika, tedy uvolnění pravidel pro pendlery nebo krátkodobě cesty firem a podnikatelů. Turistické cesty by pak měly být možné od července, záleží na probíhajících jednáních i vývoji pandemie,“ přiblížil serveru iROZHLAS.cz.

„Nemohu nyní říct, jestli bude vyžadován přímo negativní test, nebo pouze určitá forma potvrzení bezinfekčnosti nebo se shodneme na jiné možnosti. V jednání je mnoho variant,“ dodal.

Data ukazují, že obavy klesly a život v Česku se vrací k normálu. ‚Neměli bychom to podcenit,‘ varuje Prokop

Číst článek

Hraniční režim by podle něj měl být stejný pro všechny země. Zahraniční turisté tak budou mít případně stejné možnosti strávit dovolenou v Česku jako Češi v zahraničí, stejné budou i naznačené dodatečné podmínky pro vycestování.

Podpora provozovatelům?

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) se s úplným obnovením cestovního ruchu v úvodních fázích uvolňování opatření nepočítá. Přesto doufá, že již během letních měsíců dojde k výraznému zlepšení.

„Neočekávám, že by letošní příjezdy turistů dosáhly čísel jako v minulých letech, ale věříme, že se cestovní ruch podaří postupně rozhýbat. Zda bude možné uvolnit některé pravidla, však souvisí na epidemiologické situaci,“ reagovala na dotaz iROZHLAS.cz.

Ministerstvo pro místní rozvoj podle Dostálové plánuje podporu cestovnímu ruchu v jeho znovunastartování. Jakou formu bude plán mít, resort zatím blíže neuvedl.

Tomáš Zrůst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme