Cestu do oblíbených destinací vám může usnadnit trajekt

Doba převozníků a přívozů už je v Česku dávno pryč, a nebo se jedná jen o turistickou atrakci. V zemích, které leží u moře nebo jako Velká Británie dokonce na ostrovech, je ale zcela běžné jezdit trajekty. U obyvatelů vnitrozemí může případná jízda lodí i s autem vyvolávat obavy. Není se ale čeho bát, jízda trajektem není nic složitého.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trajekt

Trajekt | Foto: Kateřina Křenová

Pokud umíte zajet se svým autem do garáže nebo zvládáte parkování v podzemních parkovištích nákupních center, pak se nájezdu na trajekt obáváte zbytečně.

Nájezd na špatnou loď nebo vystoupení na jiném ostrově jsou vyloučeny, trajektové společnosti mají vše pojištěno. „Pokud loď vícekrát zastavuje, autům přidělí cedulku. Dáte si za okno cílový přístav, kam jedete,“ vysvětluje Milan Thér z pražské cestovní kanceláře SP Praha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Martin Karlík zjišťoval okolnosti cesty trajektem

Strach nemusíte mít ani z formalit. Nákup trajektového lístku je podle Milana Théra stejně jednoduchý jako pořízení jízdenky na autobus, potřebujete jen několik málo údajů. „Rozměry auta – délku, výšku v centimetrech, jeho registrační značku a typ auta. U cestovatelů je důležité jméno, státní příslušnost a věk,“ zmiňuje.

Výhodou delších plaveb je, že si odpočinete od řízení, v klidu se vyspíte v kajutě a druhý den ráno pokračujete po vlastní ose. Během přepravy posádka v autě nezůstává, můžete být v kajutě nebo navštívit restaurace, bary a obchody na palubě. Tyto služby – někdy i se slevou na speciální kupon – jsou samozřejmě dostupné i cestujícím autobusy, kteří se vezou trajektem.

Vedoucí stevardů společnosti Student Agency Petr Turek uvádí jako příklad linku do norského Osla, kde cestující dostávají před nástupem na trajekt informace od stevardky. „Cestujícím oznámí, že je délka plavby 45 minut a že během toho se mohou pohybovat po celé horní palubě, kde jsou veškeré obchody a restaurace.“

Lístky koupíte v Čechách i v přístavu

V případě cesty autobusem máte náklady na použití trajektu započítané v ceně jízdenky. Pokud pojedete svým autem, musíte si vše zaplatit. Lístek si koupíte v den odjezdu v přístavu, ale pokud už víte, kdy pojedete, můžete si ho pořídit předem, třeba v některé z českých cestovních kanceláří.

Cena lístku závisí na době, kdy chcete jet. „Záleží to na konkrétním spoji a dopravci, ale obecné pravidlo je vyhnout se víkendu. Třeba Korsika, Sardinie jsou typické tím, že je výhodné cestovat úterý, středa, čtvrtek. Do Británie je výhodné cestovat v noci,“ dodává Thér.

Rozdíly v cenách jsou okolo 30 procent, ale například cena Calais–Dover vás může přes den o víkendu vyjít 200 euro a v noci v týdnu jen na 50 euro. Podobné ceny jsou nastavené i na průjezd eurotunelem.

Lucie Maňourová, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme