Cestu sanitkou k lékaři uhradí pojišťovna, nelze-li se k němu dostat jinak

Žádné namáhavé jízdy veřejnou dopravou s berlemi nebo přemlouvání příbuzných a známých k cestě autem. Ne všichni pacienti vědí, že často mají nárok na sanitku hrazenou ze zdravotního pojištění, která je doveze k lékaři nebo do nemocnice. Pravidla ale nejsou jednoznačná. V zásadě platí, že je to tehdy, když se pacient k lékaři kvůli svému zdraví nemůže dostat jinak.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanitka, sanitní vůz (ilustrační foto)

Sanitka, sanitní vůz (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jednoznačným případem je třeba paní o dvou berlích, která musí na kontrolu po operaci po těžkém úrazu. Sama ujde sotva pár metrů. Lidé si ale často stěžují také na to, že mají lékaře prostě daleko a dopravní spojení je špatné.

V zásadě platí, že dopravu z jiného důvodu než zdravotního, jako třeba špatné spojení nebo vysoký věk pacienta, pojišťovna nehradí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pravidla převozu k lékaři sanitkou se zajímajala redaktorka Lenka Jansová

Některé případy jsou ale na hranici - co když se třeba cestováním může zhoršit zdravotní stav seniora? Rozhodnout pak musí lékař.

Zdeněk Mrozek, který ordinuje v jedné moravské ambulanci bolesti, říká, že je to často dilema:

„Je pravda, že někdy vidí člověk pacienty, kteří, ač jsou téměř nepohybliví, tak jejich rodina nebo oni sami se pokoušejí tu situaci nějak vyřešit a snaží se nezatěžovat systém zdravotního pojištění a dopraví se do nemocnice,“ tvrdí lékař a dodává:

„Na druhé straně jsou lidé, kteří se snaží z toho systému dostat co nejvíc a automaticky předpokládají, že jim bude všechno hrazeno, a ten odvoz docela tvrdě vyžadují.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdy má pacient nárok na dopravu sanitkou hrazenou pojišťovnou, vysvětlil Jiří Rod z VZP

Podle Jiřího Roda ze Všeobecné zdravotní pojišťovny je hrazenou službou přeprava pacienta na území ČR do zdravotnického zařízení nebo od něj do místa trvalého pobytu, bydliště nebo do zařízení pobytových sociálních služeb, či mezi zdravotnickými zařízeními.

„A to v případě, že zdravotní stav pojištěnce neumožňuje přepravu běžným způsobem bez použití zdravotnické dopravní služby. Pokud k onemocnění došlo v místě bydliště, je přeprava do místa trvalého pobytu, které je vzdálenější než místo bydliště, hrazena jen tehdy, pokud to podle vyjádření ošetřujícího lékaře nezbytně vyžaduje zdravotní stav pacienta,“ vysvětluje Rod.

Pokud lékař schvální nemocnému doprovod, zaplatí zdravotní pojišťovna dopravu i jemu. Když se pacient rozhodne pro dopravu soukromým vozidlem a pokud to ošetřující lékař schválí, má pacient právo na náhradu nákladů na cestu. Ale jen do nejbližšího smluvního zdravotnického zařízení, které je schopno požadovanou zdravotní službu poskytnout.

„Musí předložit poukaz vystavený ošetřujícím lékařem s vyznačením nutnosti individuální dopravy. Cena náhrady za cestu soukromým vozidlem je pro rok 2013 stanovena na 5,10 korun za kilometr,“ uvádí Jiří Rod.

Lenka Jansová, kko, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme