ČEZ dává obcím u Temelína miliony. Kvůli rozšíření elektrárny

ČEZ si začal předbíhat obce v okolí Temelína, jejichž souhlas je nezbytný pro chystané rozšíření jaderné elektrárny o dva reaktory. Zatímco obce v okolí české druhé jaderné elektrárny v Dukovanech dostávají každá jako kompenzace od společnosti ČEZ asi tři sta čtyřicet tisíc korun, města a vesnice v bezprostředním okolí Temelína se těší z pětinásobku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín, celkový pohled

Jaderná elektrárna Temelín, celkový pohled | Foto: Informační centrum JETE

Obce, které jsou v bezprostředním okolí Temelína jsou samozřejmě spokojené s tím, že si mezi sebe rozdělí podle deníku E15 v příštích deseti letech tři sta milionů korun. A místo o uplácení mluví o kompenzacích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o kompenzacích od společnosti ČEZ připravila Dana Votýpková.

Peníze využijí na investiční projekty a na zmírnění dopadů stavebního ruchu, který je při dostavbě dalších reaktorů čeká. Nejvíc peněz dostanou od společnosti ČEZ Temelín a také Týn nad Vltavou. Podle týnského starosty Karla Hájka jde ze strany ČEZ o férové jednání.

„V poslední době v souvislosti s dostavbou elektrárny Temelín jsme se dohodli na větší podpoře při budování infrastruktury v našem městě. Uzavřeli jsme dohodu na částku sto milionů korun, kterou budeme získávat po deseti milionech ročně. Tyto prostředky pak využíváme na opravu komunikací, chodníků nebo městské polikliniky,“ řekl Hájek.

Další peníze ve hře

Rozvoj přilehlých obcí ale neskončí jen u deseti milionů. Podle starosty Týna jsou ve hře ještě další peníze ze společnosti ČEZ.

Týn nad Vltavou | Foto: ofic. stránky města Týn nad Vltavou

„Řešíme ještě podporu s ČEZ na opatření na trase, kde se bude stavební materiál dovážet. Jedná se o vybudování kruhových objezdů, přechodů nebo chodníků tak, aby zvýšená doprava neohrožovala naše občany. Opatření lze předběžně vyčíslit na částku sedmdesát milionů korun,“ podotkl Hájek.

Týn nad Vltavou by tak v příštích deseti letech měl získat na sto sedmdesát milionů korun. Zarážející ale je, že obce, které nepatří do takzvané temelínské pětky, což jsou Týn nad Vltavou, Temelín, Dříteň, Všemyslice a Olešník, ale jsou ve druhém pásmu od jaderné elektrárny, vyšší kompenzace nedostávají. Přitom, pokud se bude Temelín dostavovat, bude i přes ně jezdit těžká technika.

Vysvětlení tohoto rozdílu by ale mohlo být poměrně jednoduché. Pro stavbou dalších bloků jaderné elektrárny je nutný souhlas právě jen pěti obcí bezprostředně sousedících s jadernou elektrárnou.

Druhé pásmo má zatím smůlu

Podle Václava Kaifera, starosty Albrechtic nad Vltavou, která, třináct kilometrů od Temelína, patří už do druhého pásma, se obec musí zatím spolehnout na peníze, které jim jako kompenzace vyplácí ČEZ dlouhodobě.

„Nějaké peníze dostáváme. Mluví se o tom, že se částka zdvojnásobí. Zásadní rozdíl ale je, že my, co jsme v druhém pásmu, to znamená asi dvacet sedm obcí, nemáme se společností ČEZ žádnou dlouhodobou smlouvu,“ podotkl Kaifer.

Starosta Albrechtic mluví o takzvané partnerské smlouvě, kterou ČEZ uzavírá s obcemi v okolí Temelína a Dukovan.

Ve výsledku ale ani obce, kterým se rozpočty díky dostavbě Temelína navýší o milióny korun ročně, nejsou se systémem rozdělování spokojené. Týnu nad Vltavou například vadí, že město s osmi a půl tisíci obyvatel dostane stejně peněz jako obec Temelín, který má asi osm set padesát obyvatel, tedy desetinu.

Starostové také počítají spíše s tím, že až se jaderná elektrárna rozšíří, kompenzace se opět sníží. „Bavíme se pouze o řádově dvou, třech letech, kdy doprava bude nejhustší. Pak se to zase mělo dostat na původní úroveň,“ řekl týnský starosta Hájek.

Dukovanští mají pětkrát méně

Obce v okolí temelínské elektrárny nicméně dostávají pětinásobek toho, co obce blízko jaderné elektrárny Dukovany. Dukovanští z toho pochopitelně příliš nadšení nejsou. Navíc ani samotná obec Dukovany nepočítá v příštích letech s navýšením kompenzací.

Jaderná elektrárna. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„ČEZ by měl k obcím přistupovat jednotněji. Ale chápu ČEZ v tom, že Temelín je kandidátem na rozšíření číslo jedna. Takže to, co se teď děje v Temelíně, je snaha ČEZ, aby tam neměl problémy,“ řekl starosta Dukovan Miloš Kudera s tím, že předpokládá, že to, co nyní probíhá v okolí Temelína, bude za pár let probíhat i v Dukovanech.

Starosta Dukovan má na mysli plánovanou modernizaci Dukovan. To by se ale mohla uskutečnit nejdříve za pět a více let. ČEZ údajně počítá s tím, že pokud se budou Dukovany dostavovat, mohou přilehlé obce čekat podobný postup jako v případě Temelína.

„Pokud by došlo k možnosti rozšiřování jaderné elektrárny Dukovany, tak by samozřejmě probíhalo jednání s obcemi v okolí Dukovan nad naší další spoluprací,“ dodal mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Ondřej Černý, Dana Votýpková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme