ČEZ platí místopředsedkyni ANO Kleslové 100 tisíc měsíčně, uvádí server Neovlivní

Polostátní elektrárenská společnost ČEZ platí místopředsedkyni ANO a starostce Prahy 10 Radmile Kleslové 100 000 korun měsíčně. Má to být odměna mimo jiné za poskytování poradenských služeb. Server Neovlivni.cz to zjistil z e-mailové korespondence bývalého náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta s jeho kolegy v dozorčí radě ČEZ. Kleslová se k výši částky odmítla vyjádřit, smlouvu s ČEZ ale potvrdila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ (ilustrační foto)

ČEZ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Wagenknecht si chce před čtvrtečním jednáním dozorčí rady prověřit faktury včetně přesného rozpisu uhrazených plateb po měsících, dokladů o odvedené práci a také všech dalších smluv ČEZ s Kleslovou od roku 2000.

"Podle smlouvy je předmětem plnění 'poskytování poradenských služeb a předkládání pravidelných měsíčních zpráv o plánu legislativních a nelegislativních prací vlády a Parlamentu ČR v roce 2015' s měsíční odměnou 100 000 korun," napsal Wagenknecht do e-mailu.

Kleslová uvedla, že s ČEZ má její právní kancelář standardní smlouvu. "ČEZ je mým klientem od roku 2000. Jsem vázaná mlčenlivostí o mých vztazích s klientem," odmítla komentovat konkrétní částku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nakolik je angažmá Radmily Kleslové v ČEZ slučitelné s její politickou pozicí, se Radiožurnál ptal energetického analytika Michal Šnobra

Podle ní Wagenknecht zneužívá svou pozici v dozorčí radě k politickému boji. "Je to flagrantní porušení povinnosti člena dozorčí rady ČEZ," dodala.

Ministr financí a předseda ANO Babiš uvedl, že nevidí důvod, aby tuto záležitost řešil.

"Já nevidím důvod to řešit. Paní Kleslová tam má smlouvu 15 let a je to otázka ČEZ. Pokud ČEZ ji potřebuje, tak ať ji má, pokud ji nepotřebuje, tak ať ji zruší. Předpokládám, že ČEZ nedává peníze jen tak," uvedl Babiš. Ministerstvo financí spravuje většinový státní podíl ve společnosti ČEZ.

Společnost ČEZ dosud nechtěla detailní informace o spolupráci s Kleslovou zveřejnit. Firma pouze uvedla, že s ohledem na její politické angažmá smlouvu přehodnocuje.

„Nevím, co je na tom k přehodnocování. Z mého pohledu je smlouva minimálně vzhledem k současné angažovanosti paní Kleslové velmi problematická a k jejímu ukončení už mělo dávno dojít a měl být přezkoumán její předmět právě od roku 2000, zda vůbec docházelo k plněním za takto vysoké finanční částky,“ komentoval pro Radiožurnál situaci energetický analytik a jeden z minoritních akcionářů ČEZ Michal Šnobr.

Server Neovlivní už dříve informoval, že Kleslová na Wagenknechta tlačila, aby se o její aktivity v ČEZ nezajímal. Místopředsedkyně ANO tyto informace popřela.

Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš, do jehož gesce ČEZ spadá, Wagenknechta z pozice svého náměstka v červnu odvolal. Podle serveru to bylo právě poté, co si Wagenknecht stěžoval na nátlak ze strany Kleslové. Babiš ale důvod odvolání neuvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme