ČEZ podle Mladé fronty Dnes chystá další zdražení elektřiny

ČEZ plánuje opět zdražit elektřinu, zjistila Mladá fronta Dnes. Soud začal řešit finance příbramské radnice, informuje Právo. Lidové noviny zase konstatují, že obchod se sňatky v Česku kvete.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Po už ohlášeném lednovém desetiprocentním zvýšení cen elektřiny se mohou české domácnosti v brzké budoucnosti přichystat na zdražení o dalších deset procent. Podle Mladé fronty Dnes to předpokládá elektrárenská firma ČEZ. "Cena musí být taková, aby se vyplatilo stavět nové elektrárny, a taková nebude ani příští rok", řekl listu generální ředitel ČEZ Martin Roman. ČEZ je v republice dominantním výrobcem elektřiny a na trhu má rozhodující vliv. Podle Romana by se měly tuzemské ceny přiblížit těm v sousedním Německu. Elektrárenská společnost předpokládá, že během příštích deseti až patnácti let v Česku postaví nové elektrárny za víc než 200 miliard korun. Zároveň se poohlíží i po nových investicích v zahraničí. V širším hledáčku má ČEZ nějaké projekty i v Německu, dodává Mladá fronta Dnes.

Okresní soud v Příbrami začal rozplétat kauzu dvou bývalých a dvou současných úředníků tamní radnice, informuje deník Právo. Jsou podezřelí z porušování povinností při správě cizího majetku. Podle obžaloby mělo město jejich vinou přijít o padesát milionů korun. Všichni čtyři to popírají. Podle policie umožnili úředníci firmě Ave Star tamního podnikatele Jaroslava Starky nechávat si od města proplácet záměrně nadhodnocené faktury. Starka měl od města pronajatou část kulturního domu, kterou rekonstruoval. Dva z obviněných údajně navíc na firmě nevymáhali dluhy a úroky, které městu za pronájem dlužila.

Sňatků s cizinci v Česku rok od roku přibývá - hlavně s východoevropany a Vietnamci, píšou Lidové noviny. Část z nich jsou i sňatky "na oko", podle cizinecké policie to ale lze prokázat jen velmi těžce. V cizojazyčných novinách i na internetu není problém najít inzeráty slibující trvalý pobyt v Česku přes smluvní sňatek. Za peníze je totiž ochotno jít do manželství stále dost Čechů. Ti za své "ano" dostanou desetitisíce korun, cizinci dlouhodobý nebo trvalý pobyt, a pokud jde sňatek přes zprostředkovatelskou firmu, i ta si přijde na své. Žádná ze stran se přitom nemusí bát postihu, protože český právní řád nic jako "účelový" nebo "fiktivní" sňatek nezná. Jediné riziko představuje cizinecká policie, která po odhalení podvodu neudělí cizinci povolení k trvalému pobytu.

Zájem světových hotelových řetězců o Prahu roste. Jak zjistily Hospodářské noviny, do české metropole míří další a další hoteliéři. Lákají je k nám hlavně vysoké výnosy, ty jsou v přepočtu na pokoj asi o čtvrtinu vyšší, než je průměr Evropské unie. Navíc stále přibývá zahraničních turistů, kteří v hotelích přespávají. Všechny řetězce se přitom zaměřují hlavně na velmi luxusní hotely. Teď je v Praze přibližně 69 tisíc lůžek ve 480 hotelích. V příštím roce by lůžek mělo přibýt asi jeden a půl tisíce.

Renáta Prátová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme