České policii se stejně jako albánské nepodařilo prokázat korupci ČEZ v Albánii. Případ odložila

Po albánském soudu, který koncem ledna zastavil kauzu údajné korupce české energetické společnosti ČEZ v Albánii, věc odložila také česká policie. Píše to páteční Mf Dnes, které to potvrdil dozorový státní zástupce. V případu šlo v přepočtu zhruba o 180 milionů korun, které ČEZ v roce 2009 měl poslat do Albánie na soukromý účet kosovského lobbisty Nue Kalaje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po albánském soudu, který koncem ledna zastavil kauzu údajné korupce české energetické společnosti ČEZ v Albánii, věc odložila také česká policie (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Albánské úřady měly podezření, že mohlo jít o peníze použité na úplatky pro tamní politiky a úředníky v době, kdy ČEZ ovládl albánského distributora energie.

Stamiliony na úplatky? Policie prověřuje ČEZ kvůli možné korupci v Albánii

Číst článek

V Česku nikdo obviněn nebyl. „Policejní orgán rozhodl o odložení věci,“ řekl Mf Dnes státní zástupce Boris Havel, který na kauzu dohlížel. Česká policie začala případ vyšetřovat před třemi lety na základě trestního oznámení, které podle dřívějších informací médií podal český Finanční analytický útvar s využitím poznatků jeho kolegů z albánského finančního zpravodajství.

V Albánii vyšetřování začalo poté, co v roce 2013 tehdejší premiér Sali Berisha prohrál volby. Prověřit privatizaci distributora energie se rozhodla nová vláda, podle Berishi bylo vyšetřování politicky motivované. Tiranský soud koncem letošního ledna uvedl, že podezření na korupci se neprokázala. Albánským vyšetřovatelům se přitom Kalaje nepodařilo vyslechnout, protože zmizel.

Lobbista Kalaj tvrdil, že pro ČEZ připravoval půdu pro potřebná jednání. Albánskému serveru Panorama Kalaj před lety řekl, že pro českou energetickou firmu pracoval „na základě smluvních a právních vztahů“. Podle albánských médií se Kalaj velmi dobře znal se synem tehdejšího premiéra Berishy, lobbista ale tyto vazby popřel.

Stavba nového jádra v Dukovanech. Stát ho chce financovat bezúročně, zbytek doplatí ČEZ

Číst článek

ČEZ vstoupil do Albánie v roce 2009, kdy koupil šestasedmdesátiprocentní podíl v tamním distributorovi CEZ Shpërndarje zhruba za 102 milionů eur (asi 2,7 miliardy Kč).

V lednu 2013 ale albánský regulační úřad české firmě odebral licenci s odůvodněním, že nezajistila dovoz elektřiny a neinvestovala do rozvodné sítě. Do vedení distributora dosadil státního administrátora, čímž ČEZ ztratil nad firmou kontrolu.

Česká společnost kvůli tomu vyvolala arbitrážní řízení s Albánií, které v červnu 2014 ukončila dohoda o narovnání. České firmě dohoda přiřkla 100 milionů eur, tedy částku zhruba odpovídající investici do nákupu společnosti CEZ Shpërndarje. V souvislosti s tím se ČEZ z Albánie stáhl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme