ČEZ získal souhlas k obnově elektrárny Prunéřov

ČEZ dostal zelenou k rekonstrukci elektrárny Prunéřov II. Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko k její komplexní obnově. Proti rekonstrukci dlouhodobě protestují ekologové, ve variantě navrhované firmou ČEZ nebude mít podle nich elektrárna maximální možnou účinnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárna Prunéřov. | Foto: Tomáš Adamec

Jan Rovenský z hnutí Greenpeace dnešní rozhodnutí očekával. „Od toho okamžiku, kdy paní Bízková usedla do ministerského křesla bylo jasné, že má jeden hlavní úkol a to za každou cenu vydat ČEZu souhlasné stanovisku k prodloužení životnosti Prunéřova.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Rovenský z hnutí Greenpeace dnešní rozhodnutí čekal

„Mrzí nás, že ještě minulý týden k tomu odvolala všechny úředníky, kteří s tímto závěrem nesouhlasili a dnes tak neměla žádnou oponenturu,“ řekl Rovenský. Ekologové také tvrdí, že rozhodování ministryně nebylo nestranné.

Rut Bízková totiž v devadesátých letech pracovala jako mluvčí hnědouhelných elektráren ČEZ. Sama Bízková odmítla, že by to v jejím rozhodování o Prunéřovu hrálo nějakou roli.

„Nebyla jsem pod žádným tlakem. Svoji práci jsme udělali dobře a odpovědně,“ řekla ministryně.

To si ale nemyslí ani bývalý náměstek ministra životního prostředí pro klima Aleš Kuták, jehož pozici nová mistryně zrušila. Kladné rozhodnutí ve prospěch proto ČEZu očekával.

„Je evidentní, že ČEZ poté, co si sem dosadil bývalou mluvčí uhelných elektráren ČEZ, tak toto dosazení vyústilo v kladné stanovisko. Bylo to bohužel předpokládáno už před čtrnácti dny. Mezitím, aby nikdo nepřekážel, byla zrušena sekce ochrany klimatu a ovzduší,“ zdůraznil Kuták.

Ministerstvo tvrdí, že rozhodnutí přispěje ke zlepšení ovzduší v regionu. Bízková tvrdí, že ČEZem navržené technologie pro Prunéřov vyhovují požadavkům na ochranu životního prostředí.

Podle Bízkové je to nejlepší řešení

„Byla zvolena varianta a stanoveny takové podmínky, že řešení je nejlepší pro životní prostředí v České republice. A i v globálním kontextu je dostatečné,“ řekla ministryně životního prostředí.

Podle ní je ve stanovisku uvedeno, že se emise sníží o čtyřicet jedna procent. „Tedy o dvojnásobek toho, co tehdy ministr Bursík chtěl,“ podotkla Bízková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rút Bízková a František Pelc ve Světě o druhé.

Modernizaci podporovala i starostka Vejprt na Chomutovsku Jitka Gavdunová. „Já osobně jsem spokojená, protože modernizace této elektrárny je pozitivní pro celý region. Nechápu, jak někdo mohl proti modernizaci bojovat,“ prohlásila starostka.

Právě kvůli tahanicím kolem Prunéřova odstoupil předchůdce Bízkové Jan Dusík, kterého nominovala do vlády Strana zelených. Už za něj bylo kladné stanovisko k obnově elektrárny připraveno.

Dusík chtěl ale na základě posudku norské firmy DNV žádat o novou variantu modernizace. Premiér Jan Fischer ale takový postup nepřijal a byl proti dalším odkladům pro vydání rozhodnutí k modernizaci Prunéřova.

‚Následky poneseme dalších 35 let‘

„My jsme byli přesvědčeni, že je potřeba postavit prioritně úplně novou moderní technologii, protože Prunéřov se nachází v severních Čechách, které jsou absolutně nejznečistěnějším územím spolu s Ostravskem v České republice. A tudíž si zaslouží buď odstraňovat tyto problematické zdroje nebo je v krajnosti nahrazovat nejmodernějšími technologiemi,“ uzavřel první místopředseda Strany zelených František Pelc.

Šéf zelených Ondřej Liška vnímá rozhodnutí ministryně Bízkové jako velké vítězství firmy ČEZ nad zdravím lidí a životním prostředím. Podobného názoru je i exministr životního prostředí Martin Bursík (SZ). Podle něj mělo ministerstvo požádat ČEZ o doplnění dokumentace. „Já sám jsem loni v březnu ČEZ požádal, aby ji doplnil, a on to neudělal. A to je problém,“ řekl Bursík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rút Bízková a Martin Bursík v Ozvěnách dne.

Rozhodnutí resortu považuje za špatné. „Uvědomme si, že dnešní rozhodnutí určí emise znečišťujících látek na příštích třicet, pětatřicet let. Myslím si, že toto rozhodnutí je negativní a že jeho dopady budeme vnímat dlouho,“ podotkl Bursík s tím, že boj o Prunéřov tím v podstatě skončil.

Naopak místopředseda ČSSD Milan Urban soudí, že je to krok správným směrem. Také ODS má za to, že ministerstvo probralo všechna pro a proti a rozhodlo v souladu se zákonem.

Igor Maňour, Eva Holá, Tomáš Medek, Martina Mašková, Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme