Chalupa řekl NE průzkumu oblastí s břidlicovými plyny

Břidlicové plyny se na Náchodsku a Trutnovsku zatím zřejmě těžit nebudou. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa svůj původní souhlas s vyměřením průzkumného území zruší. Oznámil to na setkání s 56 starosty obcí, které proti těžbě plynu protestují od začátku roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Zásadní stanovisko přijel ministr životního prostředí Tomáš Chalupa říci 56 starostům obcí a měst, kteří od počátku roku, kdy se o stanovení průzkumného území dozvěděli, protestují.

„Každopádně pro nás je přednější voda,“ říká Vítězslav Vítek, starosta Suchého dolu.

„V tuto chvíli se to celé vrátí zpátky k novému projednávání. A je na nás, abychom byli ještě důslednější a detailnější k tomu, abychom dali pádný argument, aby jednoznačně břidlice na Náchodsku a Trutnovsku nebyly, protože já je tady prostě nechci,“ hodnotí starosta Náchoda Jan Birke.

Přehrát

00:00 / 00:00

Setkání ministra Tomáše Chalupy se starosty obcí, v jejichž oblasti by se měl konat průzkum k těžbě břidlicového plynu, sledovala reportérka ČRo Jiřina Mužíková

„Mé rozhodnutí v té věci bude tak, jak doporučuje rozkladová komise. To znamená zrušit rozhodnutí k příslušné správě tady v místě a nařídit nové jednání,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Starostové se rovněž ohradili proti tomu, že o povolení průzkumu se dozvěděli až několik měsíců poté, co o něj těžařská firma požádala. I to chce ministr Chalupa v novém řízení napravit a komunikaci napříště nepodcenit. Připustil i možné legislativní změny.

„Víme, že to není jediné místo v České republice, kde se tato otázka posuzuje nebo se otázky podobného typu posuzují. Bavíme se o věci, která je spojena s novými technologiemi, které tady nejsou vyzkoušeny, se kterými nemáme zkušenost a které ta právní úprava, která tady je, nezohledňuje. Ona není na ten režim připravena. Bavíme se o právní úpravě, která je v mnoha ohledech starší dvaceti let,“ dodává ministr Tomáš Chalupa.

VIDEO: Břidlicový plyn - pomoc nebo hrozba?

Číst článek

Proti vytyčení průzkumného území a případnému povolení průzkumu či těžby protestují zástupci desítek obcí a měst a také veřejnost. Letos vznikla také koalice STOP HF, která požaduje zákaz používání takzvané hydraulického štěpení při těžbě břidlicových plynů.

Jiřina Šmídová, Marie Ilkivová, mad, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme