Chanov už není nejproblémovější částí Mostu. Snížila se tam kriminalita i dluhy na nájemném

Sídliště Chanov patřilo posledních 30 let k nejproblematičtějším částem Mostu. Ve zdevastovaných domech tam žili sociálně slabí, policie tam nedoporučovala vycházet ven po setmění. Dluhy za energie a nájem tam rok od roku rostly. To už je ale podle vedení Mostu minulostí. Chanov dnes není problémovou čtvrtí. Místní se snaží opravovat si nájemní domy a mladí lidé mají zájem se vzdělávat.

Most Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Bažo u opraveného panelového domu

Petr Bažo u opraveného panelového domu | Foto: Jan Beneš | Zdroj: Český rozhlas

„Oni nám dali materiál a lidé si ty vchody opravují sami,“ vysvětluje Petr Bažo, který žije v Chanově 15 let. Je asistentem prevence kriminality a také členem neziskové organizace Aver Roma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chanov už není nejproblémovější částí Mostu. Snížila se tam kriminalita i dluhy na nájemném

Bažo ukazuje na některé z vchodů panelového domu, které si místní začali opravovat za peníze od města. „Tohle je jediný blok, kam jezdí i pošta – máme tu schránky, zvonky, lina... Všechno to udělali nájemníci, kteří tu bydlí,“ shrnuje.

Z původních 1200 obyvatel Chanova jich tady dnes žije kolem 600. Podle Baža odešla velká většina rodin, která dělaly nepořádek a ničily domy. „Lidé nemají strach sem přijít. Dřív se toho obávali, dneska už mít strach nemusí. Je to tady úplně v pohodě,“ dodává Petr Bažo.

Chanov se stává běžnou městskou částí

Podle vedení Mostu má ještě nedávno problémové sídliště to nejhorší za sebou.

„Už to není jako v minulosti – je tam opravdu významná klesající tendence nedoplatků za nájemní služby. Povedlo se nám tam i několik rekonstrukcí ve spolupráci s místními,“ potvrzuje primátor Mostu Marek Hrvol (ProMost).

Most nechal v minulosti zbourat pět vybydlených paneláků, kde se scházeli narkomani, bezdomovci, ale i místní mládež. Demolice měly podle primátora Hrvola velký podíl na zlepšení bezpečnosti v Chanově. „Městská policie tam neřeší zásadní věci,“ shrnuje Hrvol.

Petr Bažo ukazuje chodbu, kterou si místní opravili | Foto: Jan Beneš | Zdroj: Český rozhlas

Kromě organizace Aver Roma pracuje v Chanově ještě neziskovka Dům romské kultury. Podle její předsedkyně Moniky Vajcové se situace na sídlišti za poslední roky skutečně výrazně zlepšila. 

Největší změnou je to, že lidé mají práci a mladí lidé mají chuť se vzdělávat na místním učilišti. „Vzdělání a zaměstnání těch lidí se určitě zlepšilo. Musí to samozřejmě začít u vzdělání těch nejmladších – to studium je tady žádané,“ dodává Vajcová.

Aktuálně patří podle vedení města mezi nejproblémovější části Mostu takzvané bloky 100 a Dobnerova ulice, obojí v těsné blízkosti centra města.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme