‚Příroda je příroda.‘ Bývalí Plzeňáci si nemohou vynachválit život v osadě, na stálo jsou zde jediní

S trochou nadsázky můžeme říct, že co Čech, to chatař nebo chalupář. Manželé Kalabusovi jsou původem z Plzně. Paní Dana stavěla kulisy v divadle a její muž Bohuslav hrál profesionálně fotbal. Kalabusovi, dnes už penzisti, vyměnili před lety rušnou Plzeň za venkovský klid. Jezdili totiž tak často a rádi na svou chatu u Stříbra na Tachovsku, až se rozhodli, že si víkendový domek předělají a natrvalo se přestěhují. Dnes jsou jedinými starousedlíky.

Údolí mlhy (Plzeňsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana a Bohuslav Kalabusovi před svým domkem nedaleko Stříbra

Manželé Kalabusovi si z chaty udělali bydlení natrvalo | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

„Kupovali jsme to v roce 1992 a bylo to dřevěná chatička,“ popisuje začátky Dana Kalabusová, která s manželem žijí v osadě Údolí mlhy u vesnice Svinná. „Po deseti letech už jsme začali uvažovat, že tady budeme na stálo, tak jsme z toho tak trošku udělali domeček. V Plzni jsme měli byt. Teď už tady ale bydlíme natrvalo 13 let,“ dodává Kalabusová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o chatařích a chalupářích v Česku

Na zdi v předsíni, kde bývala původně veranda, visí obrázek s původní chatou. Od té doby prošla velkou proměnou včetně zateplení nebo ústředního topení. Nechybí ani moderní zařízení a internet. Spolu s manželi bydlí i vnučky ve věku 10 a 14 let, které dojíždějí do školy do Stříbra.

‚Příroda je příroda‘

„Oba jsme Plzeňáci a máme ji rádi. Ale příroda je příroda. A tady, když ráno vstanete a je krásně, tak si dáte venku kafíčko a je to pohoda. I v pyžamu. To je nenahraditelný.“ vysvětluje, proč se rozhodli přestěhovat z města.

„Sednout si večer do pergoly, otevřít si lahvinku a prostě sedět a koukat. Bezvadné je, že když třeba přijedou, jak mi už říkáme, ‚lufťáci‘ a musí v neděli odjíždět, protože jdou ráno do práce, tak už z toho máme teď trošku legraci. Vždycky říkáme: ‚Hele, už jedou,“ směje se majitelka.

Škoda po požáru Mynářovy hospody se vyšplhala na 25 milionů. Případ dostali krajští kriminalisté

Číst článek

Hodiny péče

Okolí chaty obestírá zahrada s petrklíči, tulipány nebo narcisy. V záhonku vykukuje i soška surikaty, o které si majitelka původně myslela, že je kuna. Na zahradu ale občas zavítají i srnky. „Cokoliv zasázím, ony sežerou,“ podotýká chatařka.

Kromě malého bazénu nechybí ani zeleninový záhon. „Abychom měli nějakou obživu,“ vysvětluje.

Na domu i zahradě je ale vidět velká péče. „Člověk pořád chodí a něco dělá. Jako třeba můj muž,“ ukazuje směrem k manželovi, kterého tentokrát vyslal do lesa pro samorost. „Bude zase spokojená,“ dodává manžel s úlovkem v ruce. Jinak ale pracuje se dřevem nebo dělá to, co je zrovna potřeba.

Kalabusovi jsou ale v osadě naprosto spokojení. „Nic nám nechybí. Hlavně abychom byli zdraví. To je důležitý,“ uzavírá za doprovod ptačího zpěvu

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme