Silnice do Trutnovska, Chebska a Sokolovska hlídají od půlnoci policisté. Na cesty z okresů platí výjimky

Příjezd na Trutnovsko, do okolí Chebu a na Sokolovsko začali v pátek hlídat policisté. Pohyb ve třech okresech nejvíc zasažených koronavirem je od půlnoci omezený. Až na výjimky tam nesmí nikdo přijet, ani z nich vycestovat. Do práce a školy v jiném regionu se ale lidé dostanou. Právě tyto cesty totiž patří mezi jedenáct výjimek.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na dálnici D6 kontrolovali policisté po půlnoci řidiče na hranici obou okresů u Kynšperka nad Ohří

Na dálnici D6 kontrolovali policisté po půlnoci řidiče na hranici obou okresů u Kynšperka nad Ohří | Foto: Slavomír Kubeš | Zdroj: ČTK

„Mezi další vyjmenované výjimky potom patří zajištění nezbytných potřeb pro příbuzné nebo blízké osoby, péče o zvířata, nezbytné cesty do zdravotnických zařízení, na svatbu, do kostela či na úřad,“ vysvětloval po čtvrtečním jednání vlády ministr Jan Blatný (za ANO).

Řidiči mohou okresy projíždět, nesmí tam ale zastavit, pokud to není nezbytně nutné. Zákaz naopak platí podle ministra Blatného pro lidi, kteří mají na Trutnovsku, Sokolovsku nebo u Chebu chalupy nebo jiné nemovitosti, ale nejsou tam přihlášení k trvalému pobytu.

„Lidé, kteří chtějí výjimky využít ale musí vždy deklarovaný účel cesty doložit. Ten bude kontrolovaný za účasti Policie České republiky,“ uvedl Blatný.

Jak zjistili redaktoři Českého rozhlasu, policisté skutečně na kontrolních místech projíždějící auta zastavují a kontrolují, kam a proč jedou. 

Policejní hlídky

Místní policisté by už od čtvrteční půlnoci měli cesty do okresů hlídat. Od sedmé hodiny ráno se k nim přidali i jejich kolegové z ostatních částí Česka. Celkem jich má být na 580 na 80 stanovištích.

Stát by měli u silnic, na autobusových a vlakových nádražích a také u hranic s Polskem nebo Německem. Jejich kontroly mají být namátkové.

Policejní kontroly na uzavřeném Trutnovsku | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

Jakými doklady se měli lidé prokázat, aby je hlídky pustily, vláda přesně neurčila. Podle náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška záleží na tom, jak situaci vyhodnotí samotný policista při kontrole.

‚Potřebujeme upřesnit řadu detailů.‘ Starostové z uzavřených okresů se dožadují informací od vlády

Číst článek

„Policista na kontrolním stanovišti bude chtít všem lidem, kteří budou překračovat hranice okresů, věřit. A v okamžiku, kdy dojde k závěru, že důvod cesty, tedy ta výjimka, není hodnověrně prokázaný, tak má samozřejmě možnost si to prověřit,“ vysvětluje Vondrášek pro Radiožurnál.

Například trutnovská pobočka společnosti Siemens, jeden z největších zaměstnavatelů v okrese, počítá s tím, že svým dojíždějícím zaměstnancům vystaví písemná potvrzení. Týká se to asi 80 z 900 zaměstnanců.

Obyvatelé zmiňovaných okresů musí taky nosit respirátory nebo chirurgické roušky v hromadné dopravě a na všech veřejných místech. Distribuci roušek by měli zajistit hasiči ze zásob Správy státních hmotných rezerv, a to od pátečního odpoledne. Pro obyvatele zmíněných okresů budou roušky zdarma.

„Tyto roušky jsou určené pro sociálně slabé občany právě k překonání zavedených krizových opatření. Primárně je to určeno v souvislosti se zhoršenou koronavirovou situací v okresech,“ upřesnil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Nikola Kopáčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme