Chemici se připravují na ochranu Česka

Liberečtí vojenští chemici jsou připraveni chránit Česko, pokud si to vyžádají zvláštní bezpečnostní opatření po atentátech v Madridu. A to bez ohledu na požadavky NATO, ke kterým se naše země zavázala. "Devátá rota cvičí a připravuje se k zabezpečování úkolů integrovaného záchranného systému případně úkolů Armády České republiky," říká velitel brigády chemické, biologické a radiační ochrany české armády Jiří Gajdoš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

krabice s chemickými látkami | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Problém je ale v tom, že do prosince loňského roku nevycvičila česká armáda tolik chemiků, aby se mohli střídat v zahraniční misi a zároveň pomáhat doma. Ministerstvo obrany tvrdí, že důvodem je nedostatek peněz. Šéf sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím proto varuje před opakováním loňské situace, kdy armáda musela narychlo stahovat polní nemocnici z Iráku, protože jí chyběl zdravotnický personál. Vojáků na střídání v misích musí být podle něj dostatek. "To je v podstatě obecný požadavek, abychom se endoastli do situace toho nšťastného ukončení naší vojenské nemocnice v Basře, která tam udělala velký kus práce, ale pak s ukončením jejího působení tam byla spousta nejasností a to už se nesmí opakovat."

Markéta Kaclová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme