Kvůli loňskému úniku fenolu v Děčíně padla tři obvinění z obecného ohrožení. Havárie měla dvě oběti

Policie obvinila tři lidi kvůli loňskému úniku fenolu v areálu děčínského Chemotexu. V důsledku havárie zemřeli dva lidé a dalších 14 osob museli ošetřit zdravotníci. Neštěstí se stalo loni 26. dubna při přečerpávání fenolu z autocisterny do zásobníku. Všichni obvinění jsou pracovníky společnosti, kde jedovatá leptavá chemikálie unikla, ve středu to uvedla mluvčí policie Alena Bartošová. Trojice čelí obvinění z obecného ohrožení z nedbalosti.

Děčín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie obvinila tři lidi kvůli loňskému úniku fenolu v areálu děčínského Chemotexu (ilustrační foto). | Foto: Reprofoto | Zdroj: Google Maps

Příčinou havárie bylo prasknutí přečerpávací hadice. „Podle znalců je to pravděpodobný důsledek nepříliš vhodného způsobu připojování,“ uvedla Bartošová.

V průmyslovém areálu v Děčíně unikl jedovatý fenol. Jeden člověk zemřel, další je v kritickém stavu

Číst článek

Jedním z obviněných je pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Dalším dvěma obviněným policisté kladou za vinu, že z pozice nadřízených pracovníků nedbali patřičných kontrol.

Policisté vyslechli v souvislosti s havárií desítky svědků a vyžádali si několik znaleckých posudků. Vyšetřování neštěstí podle Bartošové pokračuje. Policie neuvedla, jaký trest obviněným hrozí. Trestní zákoník u obecného ohrožení z nedbalosti stanoví, že kdo takovým činem způsobí smrt, může být potrestán dvěma až osmi lety vězení.

Chemotex je soukromý podnik, v roce 1993 byl privatizován. Většinu produkce podle jeho webových stránek tvoří tenzidy a detergenty, chemikálie pro strojírenský, stavební, textilní a papírenský průmysl a chemické speciality.

Fenol je jedovatá bezbarvá látka, která má leptavé účinky na všechny tkáně. Rychle se vstřebává, poškozuje játra a ledviny, a také dýchací a oběhový systém. Při loňské havárii neunikl do kanalizace ani povrchových vod a nedostal se ani mimo chemičku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme