‚15 mrtvých v demokracii.‘ Chilané v Praze demonstrovali proti dění v jejich mateřské zemi

Zhruba padesátka Chilanů žijících v Česku žádala ve středu na Václavském náměstí rezignaci chilského prezidenta Sebastiana Piňery. Jednou z nejbohatších latinskoamerických zemí zmítají od minulého pátku krvavé nepokoje, při kterých zemřelo nejméně 15 lidí. Chilané protestují kvůli výrazným sociálním rozdílům v zemi nebo vysokým životním nákladům.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nápisy „15 mrtvých v demokracii,“ „Nejsme ve válce“ nebo třeba „Nejde jen o lístek na metro“ byly ve středu večer vidět v horní části Václavského náměstí v Praze. Právě nedávné zvýšení cen jízdenek v hlavním městě Santiagu de Chile bylo rozbuškou masivních protestů a následných nepokojů.

Protivládní protesty v Chile mají už osm obětí. Nepomohl ani slib prezidenta, že jízdné nezdraží

Číst článek

„Přetekl tím pohár trpělivosti plný sociální nespravedlnosti, špatného zdravotnictví, drahé veřejné dopravy, nespravedlivého systému penzí. Roky se protestovalo za řešení, a nic se nedělo. Jsme tady, abychom vyjádřili solidaritu, a aby lidé v této zemi věděli, co se děje v Chile,“ říká Radiožurnálu jedna z organizátorek protestu Olivia Eliash, která žije v Česku pět let.

Chilané na Václavském náměstí zpívali své národní písně, nebo třeba pokřikovali „kdo neskáče, je Sebastián.“

Víc než padesátka jich tam pak podepsala prohlášení, v němž požadují, aby rezignoval současný chilský prezident Sebastian Piňera. Chtějí taky, aby vláda ukončila výjimečný stav v zemi, stáhla armádu z ulic a vznikla nezávislá komise, která vyšetří případy úmrtí během nepokojů.

„Náš prezident, místo toho, aby situaci uklidnil, tak prakticky vyhlásil válku všem Chilanům. Vyhlásil výjimečný stav a zákaz vycházení, poprvé od diktatury Augusta Pinocheta, to se nestalo 40 let,“ připomíná Rafael Moreno, který v Česku žije už půl století.

Prohlášení organizátoři pražského protestu ve čtvrtek předají chilskému velvyslanci v Praze. Chilský prezident ve středu slíbil sociální reformy a požádal národ o odpuštění. Nepokoje ale zatím neutichají a očekává se, že budou pokračovat i v dalších dnech.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme