Chirurg Froněk není plagiátorem a titul si může ponechat

Chirurg Jiří Froněk není plagiátorem a svůj akademický titul získal oprávněně. Rozhodla o tom na včerejším zasedání odborná komise Univerzity Palackého v Olomouci. Ve své dizertační práci z roku 2004 lékař nepodváděl ani neopisoval a jeho výzkum byl původní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Specialista na transplantace Jiří Froněk porovnal zdravotní systém v Česku a v Anglii | Foto: Alžběta Švarcová

Po více než pětihodinovém jednání komise byla na lékaři Jiřím Froňkovi, který teď působí na prestižní klinice v Londýně, vidět velká úleva. Dostalo se mu morální satisfakce a očistil tak svoji akademickou pověst. „Mám radost z toho, že moje jméno bylo očištěno a že komise uznala, že jsem titul získal právem,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Jitky Benešové

Třináctičlenná porota se shodla na verdiktu téměř jednomyslně. Neuznala tak nároky dalšího lékaře Petera Baláže z pražského Ikemu, který Froňka ještě s dalšími chirurgy obvinil z plagiátorství. Komise ale nakonec došla k jednoznačnému závěru, že chirurg Froněk nepodváděl, řekl její předseda, kardiochirurg Jan Pirk: „Odborná komise konstatuje, že práce doktora Froňka splnila požadavek původnosti dle studijního a zkušebního řádu Univerzity Palackého v Olomouci dle tehdy platného znění.“

Lékař Froněk byl nařčen z plagiátorství poté, co se v loňském roce přihlásil do konkurzu na šéfa Kliniky transplantační chirurgie pražského Ikemu. Z podvodu ho obvinil jeho protikandidát v soutěži, současný přednosta kliniky Miloš Adamec. Ten označil Froňka za plagiátora, který opsal svoji dizertaci od chirurgů z pražského Ikemu, kteří jsou v Adamcově lékařském týmu.

Jiří Froněk měl údajně zfalšovat svoji dokumentaci na základě experimentů na potkanech, kteří v letech 1998 až 2002 měli provést v Košicích lékaři Peter Baláž a Ivan Matia. Výběrové řízení na klinice doposud nebylo uzavřeno. Vedení nemocnice o něm chce rozhodnout do několika dnů.

Petra Benešová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme