Chládek: Důvody mého odvolání jsou zástupné. Tlakům Babiše nepodlehnu

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) na dnešní tiskové konferenci odmítl, že důvodem jeho odvolání, které navrhuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), je nevhodné chování k zaměstnancům. Podle něj za zveřejněním informací o šikaně podřízených v Mladé frontě Dnes stojí ministr financí Andrej Babiš (ANO), se kterým má neshody kvůli rozpočtu na školství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marcel Chládek

Marcel Chládek | Foto: Filip Jandourek

„Zcela jednoznačně se jedná o bezprecedentní atak a útok na mojí osobu z důvodu mého odstranění z ministerstva školství. Jsou to zcela jednoznačně aktivity Andreje Babiše a jeho stranického tisku,“ uvedl Chládek.

Důvody, proč má končit na postu ministra školství, označil proto Chládek za zástupné. Ve skutečnosti jde podle něj o trest za to, že chtěl ze státního rozpočtu pro školství více peněz. „Nepodlehnu tlakům Andreje Babiše,“ zdůraznil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr školství Marcel Chládek tvrdí, že za jeho odvoláním stojí neshody s Andrejem Babišem kvůli rozpočtu školství. Detaily má Eliška Malínská

Cládek také připomněl, že s některými představiteli hnutí ANO nemá dlouhodobě dobré vztahy. „Mým největším odpůrcem nebyla opozice, ale jeden z členů ANO, předseda školského výboru. V oblasti sportu to zase bylo ANO. Útočilo proti mně, ať jsem udělal jakýkoli krok,“ řekl.

Podle něj ANO nechce navyšovat finanční prostředky ani do školství ani do sportu. Varoval proto, že by ČSSD neměla resort školství hnutí propustit.

„Není možné, aby takovýmto způsobem se řešila situace, kdy chceme navyšovat rozpočet. Tady nejde o Marcela Chládka, tady jde o české školství. A jestli si někdo myslí, že bez nároků, které jsem předeslal, budeme konkurence schopni, tak já si to nemyslím,“ uvedl končící ministr.

Babiš: Je to nesmysl. Co říká Chládek, nemá logiku

Andrej Babiš je prý šokovaný Chládkovým prohlášením, že za návrhem na odvolání ministra je hlavně spor o navyšování rozpočtu v oblasti školství. Považuje ho za lživé. O rozpočtu na další rok s Chládkem prý nikdy nejednal a nikdy s ním neměl rozpory.

„Proč bych to u někoho, kdo chce větší rozpočet, a ani jsme o tom nejednali, vůbec takhle řešil? Takže já to odmítám, je to nesmysl, nemá to logiku, co on říká A pan Chládek je asi zoufalý člověk a měl by nastoupit nějakou zdravotní dovolenou,“ reagoval Babiš.

Dodal, že ministru Chládkovi dlouhodobě vytýkal netransparentní financování českého sportu a chybějící koncepci v resortu školství.

Chládek: Na mé chování nebyla jediná stížnost

Chládek dnes opět odmítl nařčení, že šikanoval některé své zaměstnance, jak informovala Mladá fronta Dnes. „Je to lež MF DNES a redaktora Přibila,“ řekl.

„V prohlášení Odborového svazu zaměstnanců kabinetu ministra si můžete přečíst, že za celou dobu mého působení nebyla jediná stížnost, co se týče mého chování,“ zdůraznil.

Upozornil také, že z ministerstva financí odešlo pod vedením Andreje Babiše mnohem víc lidí. „Pokud někdo řekne, že odešlo devět lidí z devíti stovek, tak to nepovažuji za něco dramatického. Když se podíváte na ministerstvo financí, kde odešlo řádově nějakých 94 procent zaměstnanců, myslím, že to je v daleko dramatičtějším stavu,“ poznamenal.

Ministr Chládek skončí v čele resortu školství, úřad dočasně povede Marksová

Číst článek

Premiér a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka oznámil, že ještě dnes odešle prezidentu Zemanovi žádost o Chládkovo odvolání. Resort bude dočasně řídit ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

bre, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme