Chládek jmenuje 42 profesorů. Zbylé tři probere se Zemanem

Ministerstvo školství chystá náhradní termín pro jmenování nových profesorů. Potvrdil to šéf rezortu Marcel Chládek z ČSSD. Kvůli problémům kolem jmenování se má také sejít s prezidentem, ale termín ještě neví. Bez ohledu na to ale Chládek potvrdil, že náhradní ceremoniál bude.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marcel Chládek

Marcel Chládek | Foto: Filip Jandourek

„Bude to pro stávajících 42 kandidátů nebo další tři, dva, jednoho k tomu navíc podle záležitosti, jak se pan prezident při debatě rozhodne. Pokud nebude termín schůzky s panem prezidentem v dohledné době, tak bychom chtěli termín pro 42 profesorů stejně udělat z jednoho prostého důvodu – aby nemuseli čekat,“ uvedl Chládek.

Zeman odmítl podepsat jmenování tří navržených vysokoškolských profesorů, jde o docenty Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Důvodem je podle Hradu minulost kandidátů.

Přitom všichni tři docenti splnili zákonné podmínky pro jmenování profesory. Jejich součástí není lustrační osvědčení, prezidentovi přesto vadí možná spolupráce Ivana Ošťádala a Jana Eichlera s komunistickými tajnými službami.

Jiří Fajt je ředitelem Národní galerie a zároveň působí na Filozofické fakultě UK. Ivan Ošťádal je pedagogem na Katedře fyziky a povrchu plazmatu Matematicko-fyzikální fakulty UK a Jan Eichler působí na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE.

V případě ředitele Národní galerie Jiřího Fajta zase Zeman zdůvodňuje svůj krok informacemi Mladé fronty Dnes o nerealizované smlouvě mezi galerií a Komerční bankou.

Akademici rozhodnutí prezidenta označili za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod. A chystaly bojkot jmenování. Proto ministerstvo ceremoniál odložilo.

Procedura jmenování profesorů je ostře sledovaná od jara 2013, kdy prezident odmítal jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu. Vadilo mu jeho údajně nevhodné chování na veřejnosti.

V té době se uvažovalo také o tom, že by tato pravomoc přešla z prezidenta na ministra školství nebo předsedu Senátu, ale rektoři si přáli současný stav zachovat. Pravomoc prezidentovi zůstane i podle novely vysokoškolského zákona, kterou nedávno schválila vláda.

David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme