Chlapci z výchovného ústavu bojují za jeho záchranu. Podle ministerstva se oprava budovy nevyplatí

Ministerstvo školství se chystá uzavřít výchovný ústav ve Žďáře nad Sázavou pro problematické chlapce. Ti se ale proti uzavření ústavu sami postavili a začali shánět podpisy pod petici, která by zrušení zabránila. Ministerstvo ale argumentuje tím, že se další financování nevyplatí kvůli špatnému stavu budovy ústavu. Chlapci se proto rozhodli některé části výchovného zařízení opravit sami.

Žďár nad Sázavou Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výchovný ústav ve Žďáru nad Sázavou, který si chlapci opravují sami. Ministerstvo chce ústav zavřít

Výchovný ústav ve Žďáru nad Sázavou, který si chlapci opravují sami. Ministerstvo chce ústav zavřít | Foto: Patrik Salát | Zdroj: Český rozhlas

„Dávali jsme nové podlahy, lino, vyráběli jsme novou vychovatelnu, klubovny jsou předělané,“ říká Radiožurnálu Lukáš Schnaider před výchovným ústavem ve Žďáře nad Sázavou, který se před rokem a půl stal jeho novým domovem. Ministerstvo školství ho plánuje uzavřít, což se jemu ani jeho kamarádům nelíbí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o žďárském výchovném ústavu.mp3

„Teď se podepisuje petice, kde se může podepsat úplně každý. Je to na webových stránkách tohoto zařízení,“ popisuje Lukáš.

Sám sice přiznává, že by ho uzavření ústavu trápit nemuselo, protože za rok odchází, dostalo se mu tu ale pomoci, kterou si přeje i pro další chlapce s podobným osudem.

„Bude toho škoda i proto, že tohle je jediný ústav na Vysočině. Je tady volnost, můžeme chodit do normálních civilních škol,“ vychvaluje si. 

Chlapci svou práci i osobní příběhy sdílí i na svém instagramu

Ministerstvo trvá na svém

Výjimečnost žďárského výchovného ústavu potvrzuje také vedoucí katedry speciální a inkluzivní pedagogiky na Masarykově univerzitě Věra Vojtová.

Pořadatelé doučovacích kempů kritizují načasování dotací. Bojí se, že nyní nestihnou naplnit kapacitu

Číst článek

„Forma, kterou v tom zařízení vlastně našli a nově uplatňují při práci s mladýma klukama, kteří mají problémy v chování a nejsou schopni dokončovat své vzdělání, je vynikající a je to vlastně nový krok v rámci institucionální výchovy.“

Ministerstvo školství ale přesto trvá na svém rozhodnutí.

Výchovný ústav ve Žďáru nad Sázavou bude rušen, a to z důvodu neefektivity dalšího financování. Objekt je totiž ve stavu, který vyžaduje zásadní investice,“ potvrzuje mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

Podle ministerstva školství se ale s ohledem na kapacitu ústavu investice nevyplatí, a proto je nyní v utlumovacím režimu.

Patrik Salát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme