Chlapec nalezený v popelnici je podle lékařů z nejhoršího venku

Novorozenec, který se minulý čtvrtek našel živý v popelnici na Praze 4, je v dobrém zdravotním stavu. Chlapec se narodil donošený a bez vrozených vad. Stále je ale podle lékařů z Fakultní Thomayerovy nemocnice třeba počítat s možností komplikací, protože byl extrémně podchlazený.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novorozenec | Foto: Jiří Hošek

"Lékaři jsou velmi optimističtí. Během dneška potvrdili, že chlapeček je z nejhoršího veku. Už ho i přesto, že zůstává v inkubátoru, odpojují od infuzí. Během zítřka už bude možné Čtvrtka spatřit," potvrdila mluvčí nemocnice Martina Štanclová.

Ve chvíli, kdy záchranná služba na novorozenecké oddělení chlapce přivezla, jeho tělesná teplota dosahovala 25 stupňů Celsia. Odborná literatura označuje za stav těžkého podchlazení tělesnou teplotu 30 až 32 stupňů a prakticky s nižší teplotou ani nepočítá.

Podle popsaných případů děti, které podchlazení přežily, měly velké množství zdravotních problémů, především krvácení do mozku i do plic a infekce. Žádna život ohrožující komplikace se ale u nalezeného chlapce zatím neobjevila. Samostatně dýchá a dokonce dostává malé dávky mléka. V současné době má již 72 hodin normální teplotu.

Dítě se podle Štanclové narodilo minulý čtvrtek k ránu mezi třetí a pátou hodinou. Informaci o novorozenci nahlásil jeho nálezce policii kolem deváté hodiny ráno. Dítě bylo zabalené v igelitové tašce, při nálezu mělo tržnou ránu na hlavě a pohmožděniny na nohách. Kriminalisté nyní hledají matku dítěte a případ vyšetřují.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme