Pardubická nemocnice nabídla zálohu šest milionů rodině chlapce, který zkolaboval po operaci mandlí

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který skončil po operaci mandlí a následném krvácení v kómatu, šest milionů korun jako zálohu na odškodnění. Kromě toho by rodina měla získat neomezené čerpání nákladů na následnou péči. Chlapec má totiž doživotní následky. Uvedla to mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. Informaci přinesla Česká televize.

Pardubice (Aktualizováno: 15:31 18. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záznam bezpečnostní kamery nemocnice v Pardubicích.

Záznam bezpečnostní kamery nemocnice v Pardubicích. | Zdroj: Reprofoto ČT

Celkovou výši odškodnění nemocnice již v březnu podle České televize vyčíslila na 15,5 milionu korun. Nyní je ochotna okamžitě vyplatit rodině zálohu ve výši šest milionů korun.

„Nemocnice Pardubického kraje si je od počátku vědoma tragédie a tíživé situace, ve které se rodina nachází, a tak bude po dohodě s pojišťovnami rodině nabídnuto nestandardní řešení v podobě zálohy z finančního odškodnění. V tuto chvíli je pro rodinu připraveno k okamžité výplatě šest milionů korun,“ uvedla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Nemocnice musí vydat zdravotní dokumentaci rodičům chlapce, který zkolaboval po operaci mandlí, rozhodl soud

Číst článek

Zbytek peněz by podle ní nemocnice doplatila později. K tomu nemocnice nabízí neomezené čerpání nákladů na péči o chlapce. Rodina se ale soudní žalobou domáhá 22 milionů korun. A k nabídce se dosud podle Semrádové rodina nevyjádřila.

„Stále nám jde o to, abychom se s rodinou dohodli mimosoudně a došli ke smírnému mimosoudnímu řešení,“ dodala mluvčí nemocnice.

Pardubická nemocnice nabídla rodině zálohu na odškodnění den poté, co odvolací soud rozhodl, že musí vydat zdravotnickou dokumentaci chlapce, který po operaci mandlí skončil v kómatu.

Rodina žádala o kopii záznamu více než dva roky. Nemocnice tvrdila, že to není technicky možné.

„Je to velice smutná záležitost a obrana nemocnice se jeví odvolacímu soudu jako účelová. Pokud by to nebyla tak smutná záležitost, byla by skoro úsměvná,“ řekla v pondělí soudkyně Alena Pokorná. A dodala, že nemocnice pouze účelově prodlužuje řízení, aby záznam nebyl vydán.

Jednání podle Semrádové probíhají už delší dobu, přiznala ale, že načasování není šťastné. „Načasování není úplně nejšťastnější. Ale v tuto chvíli je důležité, aby se ty peníze dostaly tam, kam mají,“ doplnila.

Po operaci mandlí v kómatu

Chlapec byl operován v květnu 2017, čtyři dny po operaci začal masivně krvácet, následkem čehož má poškozený mozek a skončil v bdělém kómatu.

Bulvarizace, reaguje nemocnice na dokument o chlapci, který po operaci mandlí skončil v kómatu

Číst článek

Pardubická nemocnice ve vyjádření ze 4. června uvedla, že ji situace rodiny nezletilého chlapce velmi mrzí.

Podle její ředitelky Štěpánky Fraňkové nemocnice s rodinou navázala oficiální kontakt hned druhý den po události a nabízela nejen součinnost, ale také konkrétní podporu a pomoc.

Navrhla také společně s pojišťovnou možnost zřízení nelimitovaného otevřeného účtu ke krytí veškerých nákladů spojených s péčí o chlapce a zároveň odškodnění odpovídající závažnosti celé situace na horní hranici poskytované v podobných případech.

Celou věc vyšetřuje i policie pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle posledních informací nikoho neobvinila.

„Kriminalisté stále případ prověřují, v tuto chvíli čekají zejména na výsledky doplňujícího znaleckého zkoumání. Úkony v trestním řízení jsou vedeny proti fyzickým osobám,“ sdělila v pondělí mluvčí policie Ivana Ježková.

Josef Ženatý, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme