Chlór ze Spolany ženě zdraví nepoškodil, rozhodl soud

Okresní soud v Mělníku zamítl žalobu ženy z Libiše na Spolanu Neratovice kvůli úniku chlóru. Žena u soudu tvrdila, že se nadýchala chemikálie před čtyřmi lety a od té doby trpí zdravotními potížemi. Po chemičce požadovala odškodné 50 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Štruplová

Marie Štruplová | Foto: Libor Zavoral

Zástupci Spolany sice uznali únik chemické látky, zároveň ale tvrdili, že nemohl Marii Štruplové způsobit potíže. Soudce Roman Šebek se dnes přiklonil na stranu Spolany.

"Soud nám dal za pravdu a my jsme s jeho výrokem spokojeni. Potvrdil to, co jsme tvrdili od začátku, tedy že nárok na odškodnění nemá oporu ve faktech," uvedl po jednání mluvčí Spolany Josef Petrů.

Štruplová zatím neví, zda se proti rozhodnutí mělnického soudu odvolá. Její manžel František Štrupl po Spolaně, kde byl téměř 30 let zaměstnán jako hasič, navíc požaduje přes jeden milion korun za zničenou půdu na zahradě a náhradu škody za únik chlóru v loňském roce. Ani jedna z dalších žalob se však k soudu zatím nedostala.

Několik desítek kilogramů chloru uniklo v areálu Spolany při provozní havárii 6. června 2001. Do půlhodiny ale chemička odvolala chemický poplach, protože hasiči nenaměřili nadměrné koncentrace chemikálií v ovzduší. Domácnost Štruplových je asi 500 metrů od areálu Spolany. S úniky chemikálií z chemičky mají údajně opakované špatné zkušenosti.

Celkem se v roce 2000 a 2002 obrátilo na Spolanu s požadavky o náhradu škody 36 podnikatelů a jednotlivců. Jednalo se o dva úniky chloru - v roce 2000, kdy ho způsobila mimořádná událost, a v roce 2002, kdy jej zavinily povodně. V roce 2003 Spolana vyplatila na náhradě těchto škod přibližně 1,4 milionu Kč.

Martin Hromádka, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme