Počasí, věc veřejná. Meteorologové po letech sporů začali poskytovat historické záznamy

Český hydrometeorologický ústav začal veřejnosti poskytovat informace naměřené na jednotlivých meteorologických stanicích. V minulosti šlo o komerční službu, ústav svůj přístup změnil po rozsudku Nejvyššího správního soudu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občané, ale i školy nebo firmy se tak ke všem datům dostanou okamžitě a zdarma a budou je moci dále využít. Ilustrační foto | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Pokud měl kdokoli z řad odborníků či veřejnosti zájem o historické meteorologické záznamy, musel se obrátit na Český hydrometeorologický ústav, který mu poskytnutí dat následně naúčtoval.

Ministerstvo životního prostředí jako zřizovatel ústavu dlouholetou praxi zdůvodňovalo financováním ústavu: meteorologové si na sebe zčásti museli vydělávat.

Počasí, věc neveřejná. Jak stát obchoduje s meteorologickými daty?

Číst článek

Zpoplatnění historických dat o počasí v roce 2015 napadl u soudu datový novinář serveru iROZHLAS.cz Jan Cibulka. Městský soud následně v roce 2018 nařídil zveřejnění dat, po kasační stížnosti ministerstva pak v letošním roce původní rozsudek zrušil Nejvyšší správní soud.

Soudci nicméně zrušili i dřívější rozhodnutí ministerstva životního prostředí a nařídili, že nově musí hydrometeorologický ústav žádosti o historická data vyřizovat v režimu zákona o právu na informace o životním prostředí. Ministerstvo posléze celý případ vrátilo zpět ústavu, který nyní požadovaná historická data Cibulkovi poskytl.

Takovou praxi už dříve avizoval i šéf ústavu Mark Rieder na konferenci Climate Open Data Expo.

„Týká se to všech ověřených naměřených dat, která jsou uložená v databázi. Netýká se to jakéhokoliv statistického zpracování a aktuálních dat, která nejsou autorizovaná,“ doplnil nyní Rieder pro iROZHLAS.cz

Nový zákon a veřejná databáze

Ministerstvo životního prostředí nyní chystá nový zákon o zabezpečení hydrometeorologické služby, který s poskytováním naměřených dat veřejnosti přímo počítá, v budoucnu tak odpadne nutnost posílat ústavu formální žádost.

Občané, ale i školy nebo firmy se tak ke všem datům dostanou okamžitě a zdarma a budou je moci dále využít. Služby ústavu, jako například předpovědi na míru či odborné posudky, ale budou i nadále zpoplatněné.

Julie Vinklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme